Petříček: Nezapomínejme kvůli Ukrajině na západní Balkán. Jinak můžeme mít problém

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD)

Petříček a Broul k cestě Petra Fialy do Kyjeva

Civilisty i státníky na celém světě šokovala cesta tří premiérů do Kyjeva. Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) spolu s politologem Davidem Broulem ve vysílání CNN Prima NEWS diskutovali o tom, co vše Petr Fiala (ODS) s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským projednával. Petříček mimo jiné připomněl, že kvůli situaci na Ukrajině a jejím snahám vstoupit do Evropské unie, by se nemělo zapomínat na státy západního Balkánu. Ty o členství v EU usilují už několik let a v některých ukazatelích jsou společenství blíž než Ukrajina.

Cesta premiérů Fialy, Janši a Morawieckého do Kyjeva si vysloužila slova uznání i od politiků po celém světě. K nim se řadí i exministr zahraničí Tomáš Petříček. „Cesta byla důležitým gestem, že nejednáme ze strachu z Putina a z ruské agrese. Ukázali jsme, že jednoznačně stojíme za Ukrajinou a jejími obránci. Putin proti nám vede i válku informační a my na ni musíme reagovat,“ uvedl.

Kromě humanitární a vojenské pomoci Ukrajině mohli předsedové vlád se Zelenským řešit i snahy jeho země vstoupit do Evropské unie (EU). „Slibovat Ukrajině zrychlenou cestu do EU je předčasné, i když ta cesta vyjádřila jasnou podporu, že je ukrajinská kandidatura brána vážně,“ míní a varuje před přísliby jako v případě Turecka. To má kandidátský status už od roku 1999, reálně ale do EU v posledních letech nemíří.

Petříček zároveň varoval před tím, aby Ukrajina přeskočila v procesu státy západního Balkánu. Ty mají přihlášky podané už řadu let, Severní Makedonie například od roku 2004. „Nebavíme se o členství Ukrajiny v tomto či následujícím roce, ale o procesu, kdy musí země splnit řadu podmínek. Ukrajina má řadu domácích problémů, jako je vysoká míra korupce nebo problémy s právním státem. Neměli bychom však zapomínat na státy západního Balkánu, které léta o členství jednají,“ připomněl.

Pozor na dvojí metr

Tato jednání se ale nijak zásadně neposouvají. „Západní Balkán je nestabilní region. Kdybychom nastavovali dvojí metr, mohli bychom zde mít problém na Balkáně,“ varoval Petříček před upřednostňováním Ukrajiny.

Politolog Broul dodal, že se „euforie projevuje nejen skrze diplomatické kanály, ale také navenek“. „Silná podpora Západu by měla zaznít, a to minimálně ve formě symbolického gesta kandidátského statusu Ukrajiny,“ uvedl.

Následně ale připomněl, že s žádostí vstoupit do EU, se po Ukrajině připojila také Gruzie a Moldavsko. „Naše předsednictví v EU by se mělo výrazně zasadit, aby tyto země překonaly východní partnerství, kdy jim nebudeme nabízet jen asociační dohodu, ale nabídneme kandidátský status. Bude to jasný vzkaz: ‚Stojíme o vás a až jednou splníte kritéria, budete členy,‘“ uzavřel politolog.

Tagy: