reklama

Philipp: Okamura nesmí být místopředsedou Sněmovny. Pohrdání voliči, reaguje Hrnčíř

K roztržce mezi poslanci došlo v pátečním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vzájemně se do sebe pustili koaliční zákonodárce Tom Philipp (KDU-ČSL) s opozičníkem Janem Hrnčířem (SPD). Jablko sváru nebylo pouze jedno. Politici se střetli například kvůli volbě místopředsedy Sněmovny, stavebnímu zákonu či opozičním obstrukcím.

reklama

Ve vedení Sněmovny je stále jedno volné místo. Podle dřívějších dohod by mělo připadnout opozici, tedy hnutí ANO nebo SPD. ANO již jeden post má, obsadila ho někdejší šéfka hejtmanské asociace Jana Mračková Vildumetzová. Druhé místo původně chtělo pro bývalého šéfa dolní komory Radka Vondráčka, který však opakovaně neuspěl. Nejžhavějším kandidátem je tak nově exministr Karel Havlíček.

SPD ale zbraně rozhodně neskládá a navrhuje svého předsedu Tomia Okamuru. Nová vládní koalice ho však odmítá. Poslanec Philipp má nyní dokonce za to, že by poslední místopředsednický post vůbec nemusel připadnout opozici. „Nejsem si jistý, že by to bylo místo, které by měli oni zastávat. U pana Okamury si jsem zcela jistý, že ne,“ poznamenal Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jeho slova rozhořčila zástupce SPD Jana Hrnčíře. „Je to pohrdání voliči. Půl milionu voličů nás volilo,“ připomněl. Podle svých slov si dovede představit, že by koalice volbu 6. místopředsedy dolní komory Parlamentu zcela zablokovala. „Nejsme takto prvosignáloví. To si takto může představovat SPD,“ odmítl to ale Philipp.

Politický boj mezi vládními stranami a opozicí se naplno rozhořel při hlasování o důvěře pro novou vládu. Poslanci jednání doprovodili téměř 24hodinovým debatováním. A kvůli nedostatku vládních poslanců pak opozice dokonce zablokovala projednávání odkladu účinnosti nového stavebního zákona.

Spor o stavební zákon

A právě to bylo dalším místem střetu i v debatě Philippa s Hrnčířem. Lidovecký poslanec připustil, že pokud by opozice „vážným způsobem narušovala“ čtení zákonů, tak bude muset koalice reagovat. Nepřímo tím naznačil možné problémy při volbě posledního člena vedení Sněmovny.

Zástupce SPD však odmítl, že by se opozice zachovala špatně. „To, že se něco odročilo, je jenom tím, že vaši poslanci nepřišli do práce. Vy jste prostě prohráli hlasování,“ vmetl Philippovi s tím, že chování opozice bylo podle něj naprosto legitimní.

Zákonodárci lidovců ovšem vadí, že odsunutí projednávání změn ve stavebním zákoně opozice učinila „na truc“. Podle něj se totiž odložením nic nevyřeší, pouze se problém ještě prodlouží. „Chtěli jsme něco vylepšit a budeme to takto vylepšovat až za šest až osm týdnů,“ postěžoval si ve vysílání pořadu 360° Philipp.

Tagy:
Karel Havlíček Poslanecká sněmovna Tomio Okamura hnutí ANO KDU-ČSL SPD stavební zákon vláda koronavirus vedení místopředseda Jan Hrnčíř Tom Philipp Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama