reklama

Philipp: Okamura nesmí být místopředsedou Sněmovny. Pohrdání voliči, reaguje Hrnčíř

K roztržce mezi poslanci došlo v pátečním vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vzájemně se do sebe pustili koaliční zákonodárce Tom Philipp (KDU-ČSL) s opozičníkem Janem Hrnčířem (SPD). Jablko sváru nebylo pouze jedno. Politici se střetli například kvůli volbě místopředsedy Sněmovny, stavebnímu zákonu či opozičním obstrukcím.

reklama

Ve vedení Sněmovny je stále jedno volné místo. Podle dřívějších dohod by mělo připadnout opozici, tedy hnutí ANO nebo SPD. ANO již jeden post má, obsadila ho někdejší šéfka hejtmanské asociace Jana Mračková Vildumetzová. Druhé místo původně chtělo pro bývalého šéfa dolní komory Radka Vondráčka, který však opakovaně neuspěl. Nejžhavějším kandidátem je tak nově exministr Karel Havlíček.

SPD ale zbraně rozhodně neskládá a navrhuje svého předsedu Tomia Okamuru. Nová vládní koalice ho však odmítá. Poslanec Philipp má nyní dokonce za to, že by poslední místopředsednický post vůbec nemusel připadnout opozici. „Nejsem si jistý, že by to bylo místo, které by měli oni zastávat. U pana Okamury si jsem zcela jistý, že ne,“ poznamenal Philipp ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jeho slova rozhořčila zástupce SPD Jana Hrnčíře. „Je to pohrdání voliči. Půl milionu voličů nás volilo,“ připomněl. Podle svých slov si dovede představit, že by koalice volbu 6. místopředsedy dolní komory Parlamentu zcela zablokovala. „Nejsme takto prvosignáloví. To si takto může představovat SPD,“ odmítl to ale Philipp.

Politický boj mezi vládními stranami a opozicí se naplno rozhořel při hlasování o důvěře pro novou vládu. Poslanci jednání doprovodili téměř 24hodinovým debatováním. A kvůli nedostatku vládních poslanců pak opozice dokonce zablokovala projednávání odkladu účinnosti nového stavebního zákona.

Spor o stavební zákon

A právě to bylo dalším místem střetu i v debatě Philippa s Hrnčířem. Lidovecký poslanec připustil, že pokud by opozice „vážným způsobem narušovala“ čtení zákonů, tak bude muset koalice reagovat. Nepřímo tím naznačil možné problémy při volbě posledního člena vedení Sněmovny.

Zástupce SPD však odmítl, že by se opozice zachovala špatně. „To, že se něco odročilo, je jenom tím, že vaši poslanci nepřišli do práce. Vy jste prostě prohráli hlasování,“ vmetl Philippovi s tím, že chování opozice bylo podle něj naprosto legitimní.

Zákonodárci lidovců ovšem vadí, že odsunutí projednávání změn ve stavebním zákoně opozice učinila „na truc“. Podle něj se totiž odložením nic nevyřeší, pouze se problém ještě prodlouží. „Chtěli jsme něco vylepšit a budeme to takto vylepšovat až za šest až osm týdnů,“ postěžoval si ve vysílání pořadu 360° Philipp.

Tagy:
Karel Havlíček Poslanecká sněmovna Tomio Okamura hnutí ANO KDU-ČSL SPD stavební zákon vláda koronavirus vedení místopředseda Jan Hrnčíř Tom Philipp Jana Mračková Vildumetzová

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Lidé si dají o dvě pivka a cigaretu méně, aby zdražování zvládli, tvrdí ekonom Zahradník

Inflace se do normálu dostane nejdříve v roce 2023. České domácnosti ale zdražování zvládnou. Budou muset utrácet méně za zbytečnosti, aby jim zbylo více na energie nebo bydlení. Vláda musí provést výdajový audit, aby věděla, kde má ve státním rozpočtu škrtat. „Mohla by tak uspořit až 180 miliard korun,“ poradil kabinetu v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ekonom Petr Zahradník.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama