Pilip: Napětí v ekonomice roste. Lidi nezajímá, kdo za to může, ale co s tím vláda udělá

Česká republika zažívá největší pád životní úrovně v historii. Inflace dosahuje ke 14 procentům a dá se očekávat, že ještě poroste. Podle bývalých ministrů financí Pilipa a Pilného je to i důsledek hospodaření předchozí vlády. Současná vláda by prý měla více dát najevo, že chce ekonomickou situaci řešit.

Úřednické odbory vyhlásily od čtvrtka stávkovou pohotovost. Bývalý ministr financí ve vládě Václava Klause Ivan Pilip v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že to může souviset i s tím, že předseda odborů Josef Středula kandiduje na prezidenta. „Napětí v ekonomice roste, vláda by měla víc dát najevo, že to chce řešit,“ dodal Pilip.

Podle bývalého ministra financí ve vládě Bohuslava Sobotky Ivana Pilného hraje roli plošné přidávání. „Vracíme se k tomu, že bez ohledu na to, jak kdo pracuje, dostane přidáno. Proměnili jsme se v nárokovou společnost, něco se stane a voláme po plošných opatřeních,“ podotkl Pilný.

Inflace nyní dosahuje ke čtrnácti procentům a předpokládá se, že ještě poroste. „Vláda by měla vysvětlovat a opakovat, že ta situace není vinou její politiky. Je to mezinárodní situace, za to může agresivní válka Ruska. Až to ale na lidi začne více dopadat, budou chtít slyšet, že to vláda bude řešit,“ sdělil Pilip.

Česká republika zažívá nyní nejhorší pád životní úrovně v historii. „Pokračuje rozvrat veřejných financí, který nastal kvůli populistické politice předchozí vlády. I současná vláda, která kritizovala plošná opatření, je sama začíná zavádět,“ řekl Pilný. Podotkl, že vysoká inflace není způsobena jen válkou na Ukrajině, ale celou řadou opatření, která se měla udělat, ale neudělala se.

„Podíl minulé vlády na inflaci je značný. Každá nová vláda ale musí počítat s tím, že na to za pár měsíců lidé přestanou slyšet a bude je zajímat, co s tím hodlá dělat nová vláda, a ne kdo za to může,“ sdělil Pilip.

Podle něj by podpora měla být cílená. „Vláda by se měla pokusit navýšit dávky nejvíce postiženým lidem. Současný propad je ale tak velký, že zasahuje nižší střední až střední třídu, která na žádnou dávku nedosáhne. Nestačí tedy pouze zvýšit ty existující, ale je třeba hledat nové nástroje,“ zdůraznil Pilip.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

19:50

Nacher: Konkurenti kádrují, hledají „vládní“ shodu. Přitom se obsahově shodneme s ODS

19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.