Pirátům se kampaň nepovedla. Zalekli se toho, že by mohli vládnout, míní komentátor

Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík

Koalici PirSTAN podle průzkumů v posledních měsících výrazně klesla podpora. Z podrobných volebních modelů zabývajících se jednotlivými stranami vyplývá, že negativní trend postihl více Piráty než STAN. Podle politického komentátora Petra Fischera strana Ivana Bartoše podlehla tlaku různých manipulací a dezinformací i častým mediálním útokům od premiéra Andreje Babiše (ANO).

Piráti a STAN se v předvolebních průzkumech stále propadají. Ještě v březnu byl jejich průměr 28 procent, v únoru jim volební model Kantar přisuzoval dokonce 34 procent. Prakticky až do května koalici favorizovaly všechny průzkumy.

Poté ale preference začaly klesat. V září se podpora koalice pohybovala kolem 19 procent. Při detailnějším pohledu je vidět, že ztrácí více Piráti než STAN. Strana Ivana Bartoše měla v březnu 20 procent, v srpnu už pod 12. Starostové klesli během stejného období ze 13 procent na 9.

Podle politického komentátora Petra Fischera Piráti podlehli tlaku různých dezinformací i drsné kampani ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten se proti liberální koalici dlouhodobě silně vymezuje, mimochodem výrazně více než proti koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Premiér považuje PirSTAN za antisystémové a nebezpečné uskupení. Často také voliče varuje před věcmi, které koalice ani nemá v programu.

„Piráti jsou česká verze evropských Zelených. Chtějí zničit hospodářství a průmysl. Jsou neomarxisti a fanatici, chtějí přijímat migranty. Chtějí sdílet všechno, od nich můžeme čekat jen to nejhorší,“ opakuje premiér během kampaně. Bez ohledu na to, jestli jsou výroky Babiše pravdivé, podle průzkumů se ukázalo, že to na voliče zapůsobilo.

„Pirátům se kampaň moc nepovedla. Ne snad kvůli tomu, že by se premiérovi nedokázali bránit. Možná se vymezovali až příliš. Znejistili v tom, kým jsou a co vlastně zastávají. Začali pochybovat o své vlastní původně protestní identitě,“ řekl Fischer ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle něj na konfliktu Babiše s Bartošem nejvíce vydělal šéf ODS Petr Fiala, který místo vyhrocených hádek během předvolebních debat sázel spíš na rozvahu a klid. „Z Pirátů se stal stabilní prvek české politické scény. Už to není ta revoluční protestní strana, která kritizuje ošklivou zlou politiku, stala se totiž její součástí. Padla na ní zodpovědnost. Piráti najednou zjistili, že by mohli vládnout, a toho se možná trochu lekli,“ dodal Fischer.

Současné průzkumy favorizují ANO, kterému přisuzují kolem 25 procent. Babišovi však na záda dýchá koalice Spolu. Uskupení Pirátů se Starosty tak patří až třetí příčka. Jak nakonec volby dopadnou, se ukáže už tento týden. Volební místnosti se otevřou 8. a 9. října.

Tagy: