Plzeň si proti Helsinkám zastřílela. Je blíž Lize mistrů, má jistotu podzimu v pohárech

V prvním zápase Helsinky sice Plzni zatápěly, ale v domácí odvetě druhého předkola Ligy mistrů fotbalisté Viktorie finského soupeře zdemolovali výsledkem 5:0. Dva góly si připsal Jan Sýkora, trefila se také letní akvizice Jan Kliment i stoperská dvojice Luděk Pernica, Lukáš Hejda. Pro Západočechy to znamená, že si po čtyřech letech zahrají na podzim skupinu pohárů – minimálně Evropskou konferenční ligu. Daleko prestižnější a výdělečnější variantou by však byla soutěž v originále nazvaná Champions League.

Další překážkou v cestě za vysněnou Ligou mistrů bude Šeriff Tiraspol, který si v dvojzápase druhého předkola dokázal poradit se slovinským Mariborem.

Viktoria si zajistila účast ve skupině Evropské konferenční ligy a s tím spojený finanční bonus ve výši minimálně 75 milionů korun. Plzeň se do hlavní fáze pohárů vrací po dlouhé absenci, naposledy hrála Ligu mistrů na podzim 2018.

Západočeši vyrovnali nejvyšší pohárové vítězství ve své historii. Stejným výsledkem v srpnu 2012 ve 3. předkole Evropské ligy doma rozstříleli Ruch Chorzów.

Plzeňští v úterý paradoxně začali pasivně a už v páté minutě nabídli soupeři velkou šanci. Mosquera podskočil centr, Browne v šestnáctce našel Raduloviče, ale střelec gólu z prvního utkání netrefil branku.

Domácí odpověděli dalekonosnou ranou Kalvacha, kterou vykopnul Hazard. Golman Helsinek poprvé inkasoval v 11. minutě. Kalvach zatočil přímý kop na přední tyč a volný Pernica hlavou snadno skóroval.

Bílkovi svěřenci zcela ovládli hru a za deset minut zvýšili. Sýkora se dostal k odraženému míči a přízemní střelou ho poslal k tyči. Následně Sýkora ve 31. minutě připravil třetí plzeňský gól, když po jeho přímém kopu kapitán Hejda využil dalšího laxního bránění hostů.

Domácí si po změně stran spíš kontrolovali náskok a do ofenzivy se moc nepouštěli. Až v 65. minutě Sýkora z dálky vystřelil o kousek nad břevno. S Kopicovým pokusem si pak nadvakrát poradil brankář finského týmu.

Sýkora svůj výtečný výkon korunoval čtvrtým gólem v 73. minutě, kdy střelou do horního růžku zakončil akci Havla a střídajícího Pilaře. Další náhradník Trusa poté hlavičkoval těsně nad.

Hráči Viktorie skandování diváků „Dejte jim bůra,“ vyslyšeli v 84. minutě. Ve spolupráci střídajících hráčů Holík nacentroval na Klimenta a ten si hlavou připsal první soutěžní branku po letním příchodu do Viktorie. Blízko ke gólu měl těsně před koncem i Pilař, ale Hazard jeho ránu vytáhnul.

Plzeň v evropských soutěžích doma neprohrála podeváté za sebou a z toho poosmé zvítězila. Naposledy v Doosan Areně podlehla Realu Madrid 0:5 ve skupině Ligy mistrů v listopadu 2018.

podzim FC Viktoria Plzeň Liga mistrů fotbal předkolo sport Helsinky Luděk Pernica Jan Sýkora Liga mistrů UEFA Lukáš Hejda Maribor HJK Helsinky Lukáš Hejda Jan Kliment Evropská konferenční liga UEFA