Plzeňská fantazie. Viktoria otočila zápas s Karabachem a je počtvrté v Lize mistrů

Velké sny se zhmotnily, Viktoria Plzeň počtvrté ve své historii stráví celý podzim v Lize mistrů. Fotbalisté ze západu Čech slaví obrovský úspěch po odvetě play-off s ázerbájdžánským Karabachem, který doma přemohli 2:1. Misi zvládli na jedničku, ačkoliv po prvním poločase prohrávali. Postup na stranu červenomodrých však strhly góly Janů Kopice a Klimenta.

Hosty na konci prvního poločasu poslal do vedení Filip Ozobič. V 58. minutě srovnal Jan Kopic a za čtvrt hodiny rozhodl střídající Jan Kliment. Západočeši neprohráli 31. soutěžní zápas po sobě.

Viktoria za postup do hlavní fáze elitní soutěže, kde už startovala v letech 2011, 2013 a 2018, dostane bonus 15,64 milionu eur (asi 386 milionů korun) plus další finance za desetiletý koeficient (pravděpodobně cca 28 milionů korun) a televizní práva. Český zástupce bude ve skupině Champions League po třech letech, naposledy se v ní představila pražská Slavia.

Domácího kapitána Hejdu, který nemohl nastoupit kvůli karetnímu trestu, na pozici stopera nahradil Jemelka. Na pravé straně obrany od začátku dostal šanci Holík.

Plzeňští začali aktivně a už ve druhé minutě Kalvach po odraženém míči minul branku. Karabach úvodní tlak ustál a začal také útočit. Po čtvrt hodině hry Zoubir zakončil individuální akci nepřesnou střelou.

Hosté ve 38. minutě otevřeli skóre. Kady z přímého kopu nacentroval do šestnáctky, Mosquera odvrátil míč jen k volnému Ozobičovi a ten přesnou ranou z voleje nedal brankáři Staňkovi šanci. Západočeši dohrávali úvodní poločas, který na rohové kopy ovládli 6:2, v útlumu. Žluté karty dostali záložník Sýkora i oba stopeři Jemelka s Pernicou.

Také do druhého dějství vstoupili lépe hráči Karabachu a Kadyho ránu vytáhl brankář Staněk, jenž v úvodním duelu předvedl několik výborných zákroků. Hostující hráči pak začali stále častěji polehávat na hřišti, takže z tribun se ozýval ohlušující pískot.

Domácí jakoby zdržování Karabachu ještě víc nabudilo a v 58. minutě vyrovnali. Jemelka rozehrál přímý kop, vyběhnutý gólman Magomedalijev míč nejistě vyboxoval ke Kopicovi a ten trefil odkrytou branku.

Čtvrt hodiny nato Plzeňští otočili skóre. Holíkův přetažený centr vrátil do šestnáctky Mosquera a Kliment zblízka prostřelil Magomedalijeva.

Karabach si v závěru sice vytvořil tlak, ale plzeňská obrana si s ním poradila a hostům nenabídla větší šance na srovnání. České týmy tak neprohrály ani 12. pohárový souboj s ázerbájdžánskými soupeři.

Viktoria vyhrála šestý soutěžní zápas v sezoně 2:1. Západočeši od příchodu trenéra Bílka loni v květnu tímto výsledkem triumfovali už v 17. soutěžním duelu.

4. předkolo Ligy mistrů

Viktoria Plzeň – Karabach FK 2:1 (0:1)
Branky: 58. Kopic, 73. Kliment – 38. Ozobič.
Rozhodčí:
 Dias – Tavares, Soares (všichni Portugalsko).
Žluté karty: Pernica, Sýkora, Jemelka, Tijani Ndiaye  – Gugešašvili.
První utkání: 0:0, do skupinové fáze Ligy mistrů postupuje Viktoria Plzeň.
Viktoria Plzeň: Staněk – Pernica, Jemelka, Havel – Holík, Kopic (90. + 4. Čihák), Kalvach, Bucha, Mosquera – Sýkora (46. Kliment, 74. Jirka) – Chorý (86. Dedič).
Karabach FK: Magomedalijev – Vešović, Mustafazade, B. Hüsejnov, Bajramov – Garajev, Almeida (54. Jankovič) – Ozobič (70. Šejdajev) – Kady, Wadji (81. Owusu), Zoubir.

FC Viktoria Plzeň Jan Kopic Liga mistrů fotbal sport fantazie FK Karabach play-off Liga mistrů UEFA Jan Kopic Jan Kliment Filip Ozobič