Plzeňský krůček směrem k vysněné Lize mistrů. Viktoria veze z Helsinek cennou výhru

Cíl finské mise splněn. Fotbalová Viktoria Plzeň vykročila do nové sezony vítězstvím 2:1 ve 2. předkole Ligy mistrů. Na hřišti HJK Helsinky ji dostal do vedení z penalty Tomáš Chorý, a i když soupeř dokázal ve druhém poločase vyrovnat, cenný výsledek zařídil v 57. minutě Jan Kopic. Odveta se hraje příští týden na západě Čech.

Viktoria, která v posledních třech sezonách nehrála hlavní fázi pohárů, si v případě postupu přes HJK zajistí minimálně účast ve skupině Evropské konferenční ligy a s tím spojenou prémii zhruba 75 milionů korun.

Hosté první soutěžní zápas v sezoně výborně odstartovali. Po Buchově střele zahrál v pokutovém území kapitán Tenho rukou a nařízenou penaltu už v šesté minutě bezpečně proměnil Chorý.

Viktoria mohla za půl hodiny přidat druhý gól. Po zblokované střele propadl míč k Chorému, který sám před brankářem Hazardem nevypálil a neúspěšně hledal Havla. O chvíli později Hejdova trefa neplatila kvůli Řezníkově ofsajdu.

Hráči Helsinek si v závěru prvního poločasu vytvořili tři velké šance na vyrovnání. Gólman Staněk nejprve reflexivně vytáhnul hlavičku Raduloviče a srbský útočník ve 41. minutě z voleje napálil břevno. Předtím Tenho hlavičkoval o kousek vedle.

Západočeši nebyli jistí v defenzivě i po změně stran a v 50. minutě inkasovali. Staněk ještě vyrazil Hostikkův pokus, ale dorážející Radulovič už plzeňského brankáře prostřelil mezi nohama.

Hosté se ale rychle vzpamatovali a za sedm minut si vzali náskok zpátky. Bucha patičkou přistrčil míč Kopicovi a ten se po elegantním uvolnění trefil po zemi přesně k tyči.

Závěr premiérové pohárové konfrontace finského a českého týmu velké šance nenabídl. I proto, že Viktoria vsadila na totální defenzivu a jednatřicetinásobného finského mistra nepustila do tlaku.

Když Plzeň postoupí, narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na lepšího z dvojice NK Maribor – Šeriff Tiraspol. Pokud Západočeši s HJK vypadnou, paradoxně potkají Maribor, nebo Tiraspol i ve 3. předkole Evropské ligy.

FC Viktoria Plzeň Jan Kopic Liga mistrů fotbal předkolo sport Helsinky Liga mistrů UEFA Tomáš Chorý Evropská liga UEFA HJK Helsinky Jan Kopic Bojan Radulovič Evropská konferenční liga UEFA FC Sheriff Tiraspol Helsingin Jalkapalloklubi NK Maribor