Po kolapsu konec. Norská biatlonistka už na ZOH nepojede. Láme mi to srdce, přiznala

Norská biatlonistka Ingrid Landmark Tandrevoldová kvůli kolapsu v nedělním stíhacím závodě z preventivních důvodů vynechá středeční olympijskou štafetu a nenastoupí ani do závěrečného závodu s hromadným startem. Zimní olympiáda v Pekingu tak pro ni předčasně skončila.

Pětadvacetiletá Tandrevoldová mířila ve stíhacím závodě za medailí, ale v posledním kole jí došly síly, musela zastavit a nakonec doběhla na 14. místě. Podle lékařů šlo o vyčerpání.

„Prožívala jsem jeden z nejlepších závodů v kariéře, ze kterého se najednou stal ten nejhorší,“ citovala agentura Reuters Tandrevoldovou, která s norskou štafetou získala třikrát zlato na mistrovství světa.

Nakonec bylo rozhodnuto, že ze zdravotních důvodů už na olympiádě závodit nebude. „Jsem smutná a láme mi to srdce,“ přiznala biatlonistka, která v posledních letech měla při závodech také problémy s nepravidelným srdečním rytmem.

„Je mi jen pětadvacet, proto doufám, že mám pořád před sebou ještě hodně závodů. Ale s ohledem na předchozí srdeční problémy musíme být opatrní,“ uvedla a doplnila, že z Číny odletí domů, co nejdříve to půjde.

V nominaci pro středeční štafetu tak Tandrevoldovou nahradila Karoline Knottenová. V týmu doplní již trojnásobnou šampionku z probíhajících her v Pekingu Marte Olsbuovou Röiselandovou, Idu Lienovou a bronzovou ze stíhačky Tiril Eckhoffovou.

Češky v Pekingu zatím neoslňují

Zatímco Norky budou i bez Tanrevoldové patřit mezi největší favoritky, Češkám v čele s Markétou Davidovou se medailové naděje příliš nedávají.

Mezi patnáctku nejlepších nakoukla zatím jen Davidová v úvodním vytrvalostním závodě, kde si poslední ranou odstřelila možná i nejcennější kov. Nakonec však skončila šestá. Ve sprintu a ve stíhacím závodě se jí ale nedařilo. Na nejkratší distanci byla 41., následně se sice posunula o 13 pozic dopředu, ale ani 28. místo není to, s čím by mohla být plně spokojená.

Sprint se naopak relativně podařil Lucii Charvátové, která dojela na 25. pozici. V kombinaci s 19. místem ve vytrvalostním závodě a 34. ze stíhačky by měla doplnit Davidovou v posledním závodě s hromadným startem. Jessice Jislová ani Tereza Voborníková si účast nevybojovaly.