Po školách covid zaútočí na seniory. Ředitelské volno je dobrá věc, tvrdí Prymula

Epidemiolog Roman Prymula

Roman Prymula hostem Nového dne

Ze škol se nákaza koronaviru přesune na zranitelnější část populace – seniory. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to předpověděl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ocenil mimořádné ředitelské volno ve školách, které prý při řešení aktuální krize pomůže.

Podle Prymuly jsou v tuto chvíli pandemií koronaviru nejvíce postiženy školy. „Koronavirus nepochybně začne přecházet i do zranitelnější části populace, to znamená mezi seniory,“ varoval epidemiolog.

V úterý Sněmovna schválila, že ředitelé škol budou moci vyhlásit mimořádné ředitelské covidové volno až na 10 dnů, případně distanční výuku na stejnou dobu. „S dětmi ve školách je to komplikované. Víme, jaké byly nálady ve společnosti a politické deklarace, že už se nikdy nic zavírat nebude. Myslím si, že ředitelské volno je dobře připraveno, protože každý ředitel ví nejlépe, jestli je schopen postavit výuku a zda lze školu udržet v chodu,“ má jasno Prymula.

„Můžeme spekulovat o tom, jestli desátý den, kdy ředitelské se volno zruší, bude schopen výuku opět postavit. Jinak tento institut je dobrý a může překlenout krizové období,“ doplnil epidemiolog.

Jak se chovat k bezpříznakovým?

Pochválil, jak probíhá testování ve firmách. „Řada lidí, která by trávila čas v karanténě nebo izolaci, se jí vyhne tím, že se retestuje. Má to svůj význam. Uvidíme, jak systém bude fungovat při nárůstu čísel. To samozřejmě bude hrozit, že se stane ne úplně efektivním, protože nebudeme stíhat trasování,“ konstatoval Prymula s tím, že by se ve firmách mělo testovat maximálně do konce příštího týdne.

„Z pohledu klinického můžeme říct, že se bezpříznakovým jedincům nebudeme věnovat, ale z pohledu epidemiologického je to zásadní chyba. I tito lidé mohou šířit virus. Sice virus vylučují méně než příznakoví, ale vylučují. Pokud bychom chtěli zamezit tomu, že budou nákazu šířit dále, měla by se na ně vztahovat stejná opatření,“ uvažoval epidemiolog.

Podle něho Česko vrchol omikronové vlny teprve čeká. „Osobně si myslím, že když nyní překonáme dobu zhruba jednoho měsíce od nárůstu po pokles, uvidíme, že naše zdravotnická zařízení nejsou přetížena, nastane doba, abychom vážně uvažovali o tom, že se toto onemocnění stane klasickou respirační nákazou bez nějakých velkých doprovodných opatření. Budeme ale muset být obezřetní a celosvětově monitorovat výskyt dalších variant. Věřme, že to bude optimistický závěr,“ dodal.

Tagy: