reklama

Počet pacientů roste pomaleji, do lockdownu ale stejně vlítneme, soudí Flegr

Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče podle veřejných statistik roste o něco pomaleji, možná je to známka něčeho příznivého, soudí evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Stále to ale znamená, že v nemocnicích přibývají vážně nemocní lidé s covidem, země tak nejspíše stejně skončí v lockdownu, dodal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Epidemiolog Jiří Beran nevěří, že by opatření prezentovaná budoucím premiérem Petrem Fialou (ODS) dokázala zastavit současnou vlnu.

reklama

Třebaže je Flegr známý spíše pesimistickými předpověďmi vývoje pandemie koronaviru, ve středu upozornil na mírné zpomalení nárůstu covidových pacientů v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Stále ale jde o růst počtu hospitalizovaných.

„Doteď víc jak měsíc počet narůstal poměrně rychle a exponenciálně. Teď se exponent v rovnici malinko snížil. Je to první indicie, že by se mohlo dít něco příznivého,“ připustil optimistickou myšlenku Flegr.

Není si ale jistý, co přesně způsobilo tento trend. Roli mohly mít možná častěji podávané mononukleáry nebo dočasná imunita. Ta by teoreticky mohla alespoň po dobu několika týdnů poskytovat ochranu před infekčním onemocněním.

Nadále je ale stále spíše pesimistou. „Ustupovat to nezačne. Do lockdownu bohužel vlítneme, to se nestihne zalomit,“ podotkl Flegr na CNN Prima NEWS. Boj s pandemií by se podle něj neměl řídit jen počtem pacientů v nemocnicích, důležitá jsou všechna čísla. Jako příklad zmínil denní počet nákaz, ze kterého lze vypočítat obsazenost lůžek v následujících 14 dnech.

Na druhou stranu ocenil snahu nastupující vlády, která chce zvýšit kapacitu PCR testování na 200 až 250 tisíc, reálně by se dalo ale dostat prý i na dvojnásobné číslo. Díky tomu by se testovali příznakoví i nepříznakoví bez rozdílů. „Otestujeme všechny a vlnu zastavíme,“ představil svou vizi Flegr.

Opatření nastupující vlády vlnu nezastaví, hodnotí Beran

Epidemiolog Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny nepředpokládá, že by představená opatření nastupující vládou koalice Spolu a PirStanu dokázala současnou vlnu zastavit. Uznávání protilátek podle něj nezabrání tomu, že se covidem mohou nakazit a onemocnět lidé, kteří se mu dosud dokázali vyhnout. Razantní zvýšení kapacity PCR testů zase přinese jen to, že se odhalí více pozitivních případů, ale nepomůže to zdravotnímu stavu nakažených.

Naopak by podle něj pomohla decentralizace boje s pandemií v České republice. „Hejtmani dnes vědí, jakou mají strukturu zdravotnických služeb a co všechno jsou schopní pokrýt. Od toho se budou odvíjet jejich opatření. Testování a uznávání protilátek nepovede k přednemocniční léčbě lidí,“ přiblížil Beran svůj postoj.

Zásadní je podle epidemiologa zastavit proudění lidí do nemocnic tím, že o ně bude postaráno ještě dříve. Ve větší míře by se měly podávat třeba monoklonální protilátky v předsunuté nemocniční péči.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama