Polák opět na scéně. Řízená dehonestace českých rozhodčích, nechápe bývalý sudí Jílek

Stejně jako pro fotbalové derby mezi Spartou a Slavií se rozhodla komise rozhodčích nasadit do dalšího důležitého a sledovaného ligového utkání zahraničního sudího. Opět z Polska. Nedělní šlágr Viktorie Plzeň se „sešívanými“ bude pískat Pawel Raczkowski. A ostřílený arbitr Jan Jílek, dnes už v rozhodcovském důchodu, pro to nemá příliš pochopení. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS označil rozhodnutí za dehonestaci českých sudí.

Na začátku března se na scéně objevil Szymon Marciniak a jeho asistenti, kteří dostali na starost největší tuzemský zápas. Střetnutí pražských „S“ zvládla partička od východních sousedů velmi solidně, takže komise zvolila polskou cestu i pro následující ligový trhák. Marciniaka střídá Pawel Raczkowski.

V zápase Plzně s úřadujícím mistrem jde o hodně – přímý souboj o první místo v tabulce. Lze očekávat plno emocí a orgán se šéfem Radkem Příhodou se rozhodl potenciálně vyhrocený duel plný ošemetných situací nechat rozhodovat někoho nezatíženého českým prostředím. Někoho, kdo nebude pociťovat takový tlak.

Na jednu stranu řešení, které by mělo utlumit jakékoliv následné spekulace o nadržování. Nicméně jaký je to vzkaz pro všechny domácí rozhodčí?

„Mám na to dvojí pohled,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý ligový rozhodčí Jan Jílek. „Pokud si to vyžádají samy kluby a otevřeně říkají, že na tyto zápasy nejsou k dispozici dostatečně kvalitní rozhodčí, případně by z nějaké nezkušenosti mohlo dojít k rozhodujícím chybám, dá se to respektovat. Respektive to můžu vnímat jako určitý úhel pohledu. Ale pokud je to pohled komise rozhodčích, zásadně s tím nesouhlasím. Jako pro bývalého rozhodčího to pro mě představuje obrovský problém,“ kritizuje muž, který v nejvyšší soutěži odřídil 209 zápasů.

Přesně tyto zápasy čeští rozhodčí chtějí pískat

Podle Jílka znamená sázka na výpomoc zpoza hranic malou víru v to, že český rozhodčí si poradí se šlágrem v západočeské Doosan Areně kvalitně. „Otevřeně se tím říká, že důvěra v naše rozhodčí není velká. Na mezinárodní listině máme šest sudích, kteří by i takovéto utkání měli zvládnout. Přece jen, když je nominuje UEFA, neptá se. Věří asociaci, která je deleguje. Věří, že jsou připravení na exponované utkání a povedou ho nejlépe, jak to jen jde,“ komentuje exrozhodčí, který odložil píšťalku v roce 2019.

Jak sám předeslal, má pochopení pro možné klubové požadavky. Nicméně, že toto vybíravé chování podporuje komise, rázně odsuzuje. I kvůli tomu, že se tím vysílá nelichotivá zpráva za hranice. Právě trháky, ve kterých se v pokročilé fázi sezony hraje o pozici lídra v tabulce, mají být těmi, které rozhodčí nejvíce zocelí a posunou.

„Je to, jako byste hráči řekli: ‚Tohle utkání za tebe odehraje starší a zkušenější kolega, ty se budeš dívat a učit z lavičky nebo z tribuny.‘ Vždyť takovéto zápasy mají být vrcholy kariéry. Všichni – včetně mě – jsme přesně tyto zápasy chtěli pískat. V nich naberete nejvíce zkušeností a sebevědomí. O tom to je,“ podotýká Jílek.

Je pravda, že zkušených rozhodčích Fortuna liga nyní moc nemá. Soubor prořídl především v důsledku rozsáhlé kauzy bývalého místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra. A seznam sudích tak obnáší mnoho mladých tváří.

To budou v nadstavbě jen zahraniční sudí?

Povolání zahraničních rozhodcovských sil není novinkou. V minulosti vyrazil do Česka třeba Španěl David Fernández Borbalán nebo Němec Wolfgang Stark. V obou případech přespolní sudí rozhodovali o zápase Sparta–Plzeň. Tyto týmy mezi sebou totiž měly pošramocené vztahy a pro větší vzájemný klid si přáli nečeského sudího. Jenže to byla doba daleko náchylnější na rozhodcovské kiksy. Takzvaná éra „před videem“.

„Teď máme video, takže zápas by měl skončit bez zásadních ovlivnění. Nemůžeme mluvit o manipulaci. Když rozhodčí udělá chybu, má tam nápravný prostředek – VAR. Pane bože. Co bude dělat Radek Příhoda v nadstavbové části? To na všechna utkání pozve zahraniční rozhodčí? Co bude důležitější? Zápas Sparta – Baník, nebo utkání Sparty se Slavií?“ táže se řečnicky Jílek.

„Pracujeme s kolektivem nových rozhodčích, ale myslím si, že stále je z čeho vybírat. Pokud mají zvládat utkání na mezinárodní scéně, musí se popasovat s těžkými utkáními u nás. Bez toho se nikam neposuneme. Španělská, anglická nebo německá liga a její kluby si nežádají rozhodčí ze zahraničí. A to je také potkaly korupční kauzy, dostaly se do jakési rozhodcovské krize, ale nic takového jako v Česku jsme neviděli.“

Jílek by jako přijatelnou bral variantu, kterou lze označit slovy „my vám, vy nám“. Tedy že by rozhodčí zamířili na jakýsi výměnný pobyt. „Třeba naši rozhodčí pojedou do Emirátů, sudí odtamtud přijedou sem na nějaké utkání s pěknou atmosférou. Takto by to šlo. Ale toto (polští rozhodčí v české lize bez českých rozhodčích v Polsku, pozn. red.) je řízená dehonestace sudích, se kterými Radek Příhoda pracuje. Když děláte v nějakém zaměstnání, tak také buď máte na to dělat velké projekty, nebo ne.“

Z jednorázového angažování konkrétně Raczkowského nemusí být nadšená plzeňská parta. Ale to jen kvůli tomu, že jí nevyvolává příjemné vzpomínky. V roce 2018 si totiž polský sudí odbyl premiéru v Lize mistrů a Viktoria byla u toho. Tehdejší český šampion prohrál na hřišti AS Řím drtivě 0:5…

Raczkowski jezdí především na zápasy Evropské ligy či Konferenční ligy, v lednu pískal i řecké derby mezi Panathinaikosem a Olympiakosem. V Polsku patří mezi nejuznávanější a od roku 2013 je rozhodčím FIFA.

Tagy:
Polsko CNN Prima NEWS FC Viktoria Plzeň Fortuna liga SK Slavia Praha AC Sparta Praha FIFA fotbal Česko sport rozhodčí Radek Příhoda AC Sparta Praha komise rozhodčích Jan Jílek sportovní soutěž polský rozhodčí Pawel Raczkowski Szymon Marciniak