Polární záře, nebo ruská balistická střela? Nad Laponskem se objevilo tajemné modré světlo

Podivný modrý pruh světla pozorovali obyvatelé laponské vesnice Abisko. Přišlo jim ale zvláštní, že se světlo nehýbe, jako klasická polární záře. Odborníci si myslí, že světlo mohla způsobit ruská ponorka, která testuje balistické střely. Informoval o tom web Daily Mail.

Když člověk pozoruje klasickou polární záři, je vidět, že se pohybuje a vlní. Ovšem modré světlo, které zpozorovali lidé v Laponsku, bylo zcela nehybné. Pohybovala se jen zelená záře kolem něj. Odborníci se proto snaží zjistit, o co by se mohlo jednat. Dospěli k závěru, že světlo mohla způsobit ruská ponorka, která testuje mezikontinentální balistické střely, jak informoval web Daily Mail.

Modré světlo bylo spatřeno 3. listopadu, tedy v den, kdy Moskva úspěšně otestovala střelu Bulava z ponorky Generalissimus Suvorov. Ta byla vystřelena v Bílém moři. A nebylo by to poprvé, co by test rakety způsobil na obloze světelnou show. Podobná světla byla pozorována také v roce 2017, kdy Rusko během cvičení odpálilo několik střel.

Nezvyklá podívaná

„Náš tým fotografů fotografuje noční oblohu více než deset let a tato událost se nepodobala ničemu, co jsme kdy viděli,“ řekl pro Daily Mail Chad Blakley, ředitel společnosti Lights over Lapland.

Za nejlepšími výhledy na polární záře se jezdí na Aljašku, Island, do Kanady nebo Norska. Spatřit je ale lze i na druhé straně zeměkoule, například v Tasmánii nebo na Novém Zélandu. Polární záře vzniká v atmosféře, když částice ze slunečních bouří narazí na atmosférické plyny.

Tagy: