Policejní šéf: Zákroky na Babišových akcích prověří GIBS. Má reakce ale byla možná ostřejší

Policejní prezident Martin Vondrášek vystoupil v pátek před novináře, aby osvětlil svůj postoj k problematickým krokům policie, která během mítinku Andreje Babiše (ANO) v Borovanech zaklekla krk nezletilého chlapce. Vondrášek nechce ohledně zákroků činit předčasné soudy, celá situace se totiž podle něj stala trochu jinak, než jak uváděla média. Zároveň však zkritizoval policistu, který měl na sobě čepici hnutí ANO.

Policejní prezident v úvodu řekl, jaký by měl platit princip práce policie na podobných shromážděních. „Velice si vážím demokratického zřízení a respektuji Ústavu a zákony, k čemuž vedu i podřízené. K tomu patří také právo se pokojně shromažďovat a vyjadřovat své názory. Právo shromažďovací je pro činnost policie velmi problematické. Policie má sehrávat subsidiární úlohu a reagovat na základě průběhu situace. Policii musí být principiálně úplně jedno, kdo je svolavatel a jaké názory prezentuje. Musí vždy vyžadovat naprosto nestranné jednání,l“ sdělil na tiskové konferenci.

Zároveň uvedl, že jeho prvotní čtvrteční reakce byla možná příliš tvrdá. „Z výstupů jsem nebyl šťastný, protože vizitka policie nevypadá nezávisle a zkrátka dobře. Sešel jsem se s krajským ředitelem jihočeské policie. Měl jsem možnost zhlédnout nějaká videa z Borovan. Veškerý spisový materiál jsem zaslal na GIBS. Mé včerejší vyjádření bylo možná trochu ostřejší, ale když vidím policistu, který má čepici politického subjektu a zaklekává na krku nějakou osobu, tak jsem z toho nešťastný,“ sdělil Vondrášek.

Policie podle záběrů možná zasahovala správně. „Viděl jsem video, že muž, proti kterému zakročovali, utíkal z místa činu s reproduktorem. Pokud by policie nekonala, přihlížela by přestupku. Hlídka, která zakročovala, několikrát zopakovala svou příslušnost policii, a když nebyla uposlechnuta, tak zakročila. Každé shromáždění je jiné a naše účast je vždy velmi problematická. Budu chtít odpověď na otázku, jaké měla policie instrukce,“ pokračoval policejní prezident. „Chtěl bych, aby byl do budoucna preferován výkon služby uniformovaných policistů a antikonfliktních týmů,“ dodal.

„V tuto chvíli nechci omlouvat jednání kolegů v jižních Čechách, ale nechci dělat ukvapené soudy. GIBS v krátkém čase zjistí, zda a kdo dělal něco neuváženě,“ doplnil.

Tagy:
policie Andrej Babiš GIBS ANO 2011 Martin Vondrášek Borovany

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

19:43

Rusko vyšetřuje poškození plynovodů Nord Stream jako mezinárodní terorismus

19:17

Všechny za všechny. Ukrajina s Ruskem jednají o výměně vězňů a zajatců

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Italové splnili přání Orbánovi, Kreml cítí šanci. Zablokuje Meloniová ruské sankce?

Od mezinárodně uznávaného a mezi Italy nezvykle populárního premiéra Maria Draghiho ke zřejmě nejpravicovější premiérce od dob fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Zatímco Evropská unie vzhlíží k novému kabinetu v Itálii s obavami, protože bude euroskeptický, ruce si mne maďarský premiér Viktor Orbán. Ten v pravděpodobné premiérce Giorgii Meloniové vidí spojence proti pokračování ruských sankcí. Svou šanci vycítil i Kreml, který okamžitě nahodil „udičku“ směr Řím.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?