Politici hází miliardami, ale nevědí, kolik je tam nul. To mě pobavilo, směje se ekonomka

Ilona Švihlíková

Hnutí ANO ani Občanská demokratická strana se po volbách nechystají zvyšovat daně. Státní rozpočet prý hodlají vyrovnat škrtáním na jeho výdajové straně. V pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedli jejich zástupci Jan Řehounek (ANO) a Zbyněk Stanjura (ODS). Jenže hned v úvodu prokázali, že mají problémy s algebrou, když neznali správnou odpověď na poměrně jednoduchou otázku týkající se počtů.

„Hlavně se mi líbilo, jak pánové házeli miliardami, a pak měli problém spočítat ty nuly. To mě docela pobavilo. Je to očividně taková abstraktní jednotka i pro ně. Tak doufejme, že se to potom nebude projevovat, až budou společně sestavovat vládu, což považuji za poměrně pravděpodobný scénář,“ rýpla si ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Reagovala tak na kvízové otázky, které měli na začátku středečního vydání „Peněženky“ zodpovědět Zbyněk Stanjura a Jan Řehounek. Moderátoři se jich totiž zeptali, kolik nul má číslovka 500 miliard. „Dvanáct. Čtrnáct,“ řekl Stanjura. „Deset?“ odpověděl s mírnou nejistotou v hlase Řehounek. Správná odpověď však byla jedenáct. Právě 500 miliard korun je výše rozpočtového schodku plánovaného na letošní rok.

Ne politici, ale návštěvníci z jiné planety

Stanjura s Řehounkem v pořadu Jak volí vaše peněženka diskutovali na téma státního rozpočtu, možných daňových změn a výše zadlužení České republiky. Jenže ekonomy Ilonu Švihlíkovou a Lukáše Kovandu, kteří jejich debatu následně glosovali, nepotěšili ani recepty na ozdravení českých veřejných financí.

„Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ řekl Lukáš Kovanda. Stanjura s Řehounkem totiž nepřipouštěli, že by byli nuceni po volbách zvýšit lidem daně, pokud by chtěli Česko přivést k vyrovnanému hospodaření.

Jan Řehounek navrhl, aby se zmrazily platy ústavních činitelů nebo aby se cílilo na kapitálové výdaje. Zbyněk Stanjura hovořil o tom, aby stát nechal peníze lidem a firmám. „Určitě nemůžeme vyrovnávat schodek státního rozpočtu tím, že budeme vytahovat více peněz z jejich peněženek,“ řekl 1. místopředseda ODS.

Jen šetřit ale nestačí

Podle Kovandy ale není možné říkat, že se po volbách nebudou zvyšovat daně, aniž by se zároveň řeklo, kde se bude masivně šetřit na výdajích státního rozpočtu. „ODS má v programu propustit 13 procent úředníků. Tím se ale ušetří jen čtyři miliardy korun. Ona ale bude muset najít 220 miliard korun, to jsme o dva řády jinde. Ať už bude vládnout kdokoli, bude muset výrazně navyšovat daně, nebo dokonce zavádět nové,“ poukázal na nesrovnalosti.

Ilona Švihlíková je ale přesvědčena, že nová vláda pro snížení rozpočtového schodku použije kombinaci opatření na příjmové i výdajové straně. „Pokud ale někdo dnes říká, že nebude zvyšovat daně, je to vrcholně nerealistické,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

Daleko důvěryhodnější by prý bylo, kdyby politici jasně řekli, které daně a jak by upravili, aby se jim rozpočet z červených čísel podařilo dostat. Iloně Švihlíkové by se zamlouvalo zvýšení například majetkových daní.

Tagy: