Politolog: Rakušan Babiše překvapil. Dát na premiéra Bartoše možná nebylo příliš chytré

Podle politologa Lukáše Jelínka Vít Rakušan (STAN) v předvolební debatě na CNN Prima NEWS premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemně zaskočil. „Koalice PirStan chtěla využít moment překvapení. Nevím, jestli bylo pro ni příliš chytré vybrat si Bartoše jako kandidáta na premiéra,“ sdělil v pořadu 360°.

Jelínek se domnívá, že vhodnějším kandidátem než šéf Pirátů Ivan Bartoš na post předsedy vlády mohl v budoucnu být právě Rakušan. Jeho vystoupení v debatě zhodnotil slovy, že se „odvázal“.

Hostem pořadu 360° Michala Půra byl i komentátor Petr Kolář z Mladé fronty Dnes. „Debatovalo osm lídrů a měli zde být kandidáti na premiéra. Proto měl přijít Bartoš, a ne Rakušan,“ podotkl Kolář. Právě na absenci Bartoše si stěžoval v pořadu Babiš, když se opakovaně Rakušana ptal, kde je šéf Pirátů.

Kolář přesto Rakušana zhodnotil pozitivně. „Sehrál to velmi dobře, byl energický a jeho vystoupení působilo zajímavě. Ale jako novinář, který ho sleduje, ho mám za distingovaného a slušného pána. Překvapilo mě, s jakou razancí do toho šel,“ uvedl. Přemýšlel prý, zda vidí opravdového Rakušana, nebo někoho s nacvičeným výstupem.

Fiala je samotost

Jelínek však reagoval, že se má Kolář na vystoupení Rakušana podíval očima koalice. „Ta se na poslední chvíli snaží zachránit, co se dá. Spousta politiků se nutí do polohy, která jim není úplně příjemná. Nemyslím si, že by se v tom Rakušan z politického zbytku nějak zásadně vyjímal,“ sdělil.

Do střetů s Babišem se v debatě dostával i předseda ODS Petr Fiala. „Předvedl svůj standard a nejsem si jistý, zda je jiné polohy schopný. Nutno říci, že nevím, zda jinou polohu vůbec chce. Jede si to svoje a na tom nemá co měnit,“ uvedl Kolář s tím, že si nedokáže přestavit, jak Fiala stejně jako Rakušan v neděli vykřikuji něco o čtyřletém dítěti.

Podle Jelínka je Fiala samorost. „Sledovat jeho přednášky byla radost. Používal suchý anglický humor, nevím ale, kolik je zde lidí, na které může působit. Na nic si nehraje a jde si po své linii. Čím více bude přestřelek mezi Babišem a Piráty či jinými, tím více se celá řada znechucených voličů obrátí k někomu, kdo mluví klidným hlasem,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.