Politolog: SPD popírá hodnoty vlády. Chápu, že „extremisty“ nechtějí ve vedení Sněmovny

Ve středu čeká nové poslance tajná volba předsedy a šesti místopředsedů Sněmovny. Podle informací od formující se vládní koalice Spolu s Piráty a Starosty by hnutí SPD nemělo dostat ani jeden post. Politolog Jiří Pehe v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že tahu budoucí vlády vynechat hnutí, kterému šéfuje Tomio Okamura, rozumí.

Zatímco o post předsedy Sněmovny se zatím ucházejí jen Karel Havlíček z hnutí ANO a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která by volbu měla s podporou většiny v zádech ovládnout, o posty místopředsedů bude ještě boj.

Z šesti postů by dva měla mít koalice Spolu, dva Piráti se Starosty a dva hnutí ANO. SPD, které má ve Sněmovně 20 poslanců, tak s největší pravděpodobností ostrouhá. Spolu a Piráti se Starosty mají totiž ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Pokud budou hlasovat jednotně podle předem domluveného scénáře, jsou výsledky téměř jasné.

„Pokud chce vládní koalice vytvářet dojem, že Česko bude víc proevropské a prozápadní, tak je těžké mít v místopředsednické funkci někoho, kdo tyto hodnoty popírá. Místopředseda není jen někdo, kdo občas řídí schůzi, ale také reprezentuje republiku navenek, protože jezdí na zahraniční cesty,“ přiklonil se Pehe na stranu vládního uskupení. Dodal, že zástupci budoucí vlády považují SPD za extremisty, hnutí to ale opakovaně odmítá.

Komentátor Deníku Martin Komárek měl podobný názor. „Neexistuje ústavní pravidlo, které by nutilo většinu, aby dávala křesla místopředsedů podle poměrného zastoupení. Bývalo to ale zvykem. Chápu, že obě koalice chtějí mezi sebou udělat distanc. Je to srozumitelný symbol,“ podotkl.

Vondráčka může nahradit Havlíček

Největší boj se tak nejspíše svede o jmenování dosluhujícího šéfa Sněmovny z hnutí ANO Radka Vondráčka, kterého strana nominovala právě na místopředsedu. Jenže vládní koalice se nechala slyšet, že s tím může mít problém.

„Vondráčkovi uškodily eskapády jako hra na kytaru na předsednickém stolku, poté nekritické podporování Andreje Babiše a také výlet do nemocnice za panem Zemanem. Tehdy minimálně porušil hygienická pravidla a možná se nechal zneužít hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Bude také otázkou, do jaké míry se za něj hnutí ANO postaví a nevybere si nakonec někoho jiného,“ zhodnotil Pehe.

Komárek má jasno, kdo by mohl Vondráčkovo místo obsadit. „Když Vondráček neuspěje, druhým navrženým místopředsedou bude Karel Havlíček. Můj odhad je riskantní, ale troufám si to říct,“ konstatoval. První navrženou poslankyní na místopředsedkyni je za hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová.

ODS pak navrhuje Jana Skopečka, Piráti Olgu Richterovou, Starostové Věru Kovářovou a lidovci Jana Bartoška.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.