reklama

BLOG: Pořiď si raději králíka aneb o veganském krmení psů

Ilustrační foto
Foto:

Vegani jsou bezohlední. Cpou svůj životní styl zvířatům. Je to týrání! S těmito a mnoha dalšími reakcemi se člověk setká pokaždé, když přijde na veganské (tedy bez živočišných složek) krmení psů. Rázem jako by neexistovaly množírny, nebyly přeplněné útulky, nedocházelo k rozmnožování nemocných "šampionů" ve jménu módy... zkrátka jako by rostlinná strava psů byla tím jediným a nejhorším zločinem, jakého se na zvířeti můžeme dopustit. Opravdu tomu tak ale je?

reklama

Předesílám, že ačkoli jsem sama veganka několik let (ne, nevykládám to každému hned po podání ruky a ano, jsem schopná respektovat mého partnera, který si zatím k veganství cestu nenašel), můj stárnoucí Držka vegansky krmený není (jsem ráda, že se mi konečně podařilo najít krmivo, po kterém nezvrací a neosypává se). Důvody, proč stále více lidí krmí své psy vegansky, ale naprosto chápu a mysím, že při troše snahy jsou pochopitelné i pro širokou pejskařskou veřejnost.

Pes není masožravec

Na začátek tématu si ujasněme to, co drtivá většina pejskařů (i těch, kteří krmí barfem) moc dobře ví: pes není masožravec. Za ty tisíce let, co žije po našem boku, se pes živil hlavně lidskými zbytky a odpadky. Vyvinul si schopnost strávit i to, z čeho by si trávicí trakt jeho vzáleného bratránka vlka neuměl nic vzít. Naopak čistě masitá strava není pro psa vhodná a může mu při ní chybět řada důležitých látek. To není pokus o odborný výklad (nejsem odborníkem na stravu lidskou, tím míň na tu zvířecí), spíš takové opáčko toho, co je obecně známé. Ostatně dokladem toho, na čem všem dokáže pes přežít, budiž 16letý Alík krmený někde na vesnici slupkami od brambor, případně nejlevnějšími supermarketovými granulemi, které koneckonců vyjdou tak nějak nastejno, jako ty slupky.

Většina průmyslově vyráběných veganských krmiv dnes obsahuje všechny potřebné živiny a složky, které pes potřebuje, aby prospíval. A pravděpodobně si ve výživové hodnotě povedou lépe, než valná většina toho, co pro své psy nakupují ti, kdo jedou podle nejlevnější ceny na regálu.

V přírodě by si pes ulovil...

... velký kulový. Většina dnešních plemen už není anatomicky ani fyzicky schopna si ulovit naprosto cokoli, krom chromé a hluché myši. Udýchaný francouzský buldoček, těžkopádný novofudlanďák, trpasličí jezevčík nebo prťavá čivava by velmi pravděpodobně umřeli, kdyby si měli potravu lovit. Psi nepatří do přírody, jsou to stejně jako my tvorové, jejichž místo je v civilizaci. Držíme je v teple, chráníme je očkováním a antiparazitiky, léčíme a ošetřujeme, koupeme a kartáčujeme. Proto bychom se měli civilizovanosti držet i pokud dojde na psí krmení a nepředstavovat si s konzervou v ruce rozlehlé pláně s jeleny a divokými zajíci, ačkoli se nám to obaly těch konzerv snaží vsugerovat.

Upírají zvířeti právo volby

Ano. Stejně jako většina majitelů ve většině situací, a to i pokud se psy jednají na principu pozitivní motivace. Náš pes si nevybere, ve kterém městě nebo vesnici chce bydlet, kde by rád měl jaký pelech, jaký denní režim by se mu zamlouval nebo dokonce jestli chce, abyste byl právě vy jeho majitelem (:-)). Podstata vlastnění psa je o tom, že kontrolu - a tedy i zodpovědnost - nesete vy. Vegani, kteří své psy krmí vegansky, neupírají volbu svým psům o nic víc, než kterýkoli konvenčeně krmící majitel.

Schválně, kolik z vás nakoupilo i veganské granule a nechalo psa si vybrat? ;-)

Pokud nechtějí krmit masem, neměli si psa pořizovat

Velmi často se zapomíná, že veganství zdaleka není jen o způsobu stravování. Je to spíše o žebříčku hodnot, o prioritách a o vnímání etiky. I proto si drtivá většina veganů své psy nekupuje, nýbrž adoptuje. Pes pro ně (nás) není pečlivě vybraným společníkem, který splňuje naše jasně dané požadavky na vzhled, původ a povahu. Je to spíš přítel, který se nám v určité fázi svého života připletl do cesty. Potřeboval pomoc, a my zrovna tu pomoc mohli nabídnout. Potřeboval domov, a my zrovna měli místo na gauči a v srdci. Potřeboval nás a my potřebovali jeho.

Zahoďte vlastní přesvědčení a naslouchejte

V pohledu na veganské krmení psů nejsou jednotní ani sami vegani. Spousta veganů barfuje. Jsou přesvědčeni, že ačkoli se sami bez masa a dalších živočišných produktů obejdou, po jejich psech by to neměli chtít. Jiní vegani jsou naopak přesvědčeni, že jejich pes není o nic hodnotnější, než kachna, králík nebo kráva, které psí konzervy a granule obahují, a nedokáží se ztotožnit s tím, že by kvůli jejich zvířeti mělo umřít zvíře jiné. Oba tyto pohledy jsou naprosto legitimní a při troše snady o empatii pochopitelné.

Pokud se snažíte každý den zvažovat dopady svého chování a nakupování, stojíte před mnoha dilematy. Pokud s vámi v domácnosti žije zvíře, nesete za něj a jeho zdraví a pohodu odpovědnost. Veganství je v tom odlišné, že tu odpovědnost do značné míry cítíte i za ostatní zvířata, ne pouze za to "vaše". Rozhodování ve světě, kde přijímáte odpovědnost za veškeré dopady svého konání a kde se snažíte o empatii i s těmi, které jste nikdy osobně nepotkali a neviděli, je o mnoho těžší. Přesto má smysl se o to pokoušet.

Ať už váš pes k večeři chroupe granule s různým podílem masa, filety z lososa s bylinkami nebo veganské krmivo, dobrá zpráva je, že tomu psovi je to úplně jedno. I kdyby jste mu dali zhltnout suchou kůrku chleba, bude štěstím bez sebe, pokud vám bude moci být nablízku, milovat vás a být milován nazpět. Volba, co váš pes povečeří, je jen vaše - neměli byste při ní ale zapomínat, že obrázek zvířete na obalu té večeře symbolizuje živou bytost, která měla s vaším psem společného možná víc, než tušíte.

#nekupuj,adoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama