reklama

BLOG: Pořiď si raději králíka aneb o veganském krmení psů

Ilustrační foto

Vegani jsou bezohlední. Cpou svůj životní styl zvířatům. Je to týrání! S těmito a mnoha dalšími reakcemi se člověk setká pokaždé, když přijde na veganské (tedy bez živočišných složek) krmení psů. Rázem jako by neexistovaly množírny, nebyly přeplněné útulky, nedocházelo k rozmnožování nemocných "šampionů" ve jménu módy... zkrátka jako by rostlinná strava psů byla tím jediným a nejhorším zločinem, jakého se na zvířeti můžeme dopustit. Opravdu tomu tak ale je?

reklama

Předesílám, že ačkoli jsem sama veganka několik let (ne, nevykládám to každému hned po podání ruky a ano, jsem schopná respektovat mého partnera, který si zatím k veganství cestu nenašel), můj stárnoucí Držka vegansky krmený není (jsem ráda, že se mi konečně podařilo najít krmivo, po kterém nezvrací a neosypává se). Důvody, proč stále více lidí krmí své psy vegansky, ale naprosto chápu a mysím, že při troše snahy jsou pochopitelné i pro širokou pejskařskou veřejnost.

Pes není masožravec

Na začátek tématu si ujasněme to, co drtivá většina pejskařů (i těch, kteří krmí barfem) moc dobře ví: pes není masožravec. Za ty tisíce let, co žije po našem boku, se pes živil hlavně lidskými zbytky a odpadky. Vyvinul si schopnost strávit i to, z čeho by si trávicí trakt jeho vzáleného bratránka vlka neuměl nic vzít. Naopak čistě masitá strava není pro psa vhodná a může mu při ní chybět řada důležitých látek. To není pokus o odborný výklad (nejsem odborníkem na stravu lidskou, tím míň na tu zvířecí), spíš takové opáčko toho, co je obecně známé. Ostatně dokladem toho, na čem všem dokáže pes přežít, budiž 16letý Alík krmený někde na vesnici slupkami od brambor, případně nejlevnějšími supermarketovými granulemi, které koneckonců vyjdou tak nějak nastejno, jako ty slupky.

Většina průmyslově vyráběných veganských krmiv dnes obsahuje všechny potřebné živiny a složky, které pes potřebuje, aby prospíval. A pravděpodobně si ve výživové hodnotě povedou lépe, než valná většina toho, co pro své psy nakupují ti, kdo jedou podle nejlevnější ceny na regálu.

V přírodě by si pes ulovil...

... velký kulový. Většina dnešních plemen už není anatomicky ani fyzicky schopna si ulovit naprosto cokoli, krom chromé a hluché myši. Udýchaný francouzský buldoček, těžkopádný novofudlanďák, trpasličí jezevčík nebo prťavá čivava by velmi pravděpodobně umřeli, kdyby si měli potravu lovit. Psi nepatří do přírody, jsou to stejně jako my tvorové, jejichž místo je v civilizaci. Držíme je v teple, chráníme je očkováním a antiparazitiky, léčíme a ošetřujeme, koupeme a kartáčujeme. Proto bychom se měli civilizovanosti držet i pokud dojde na psí krmení a nepředstavovat si s konzervou v ruce rozlehlé pláně s jeleny a divokými zajíci, ačkoli se nám to obaly těch konzerv snaží vsugerovat.

Upírají zvířeti právo volby

Ano. Stejně jako většina majitelů ve většině situací, a to i pokud se psy jednají na principu pozitivní motivace. Náš pes si nevybere, ve kterém městě nebo vesnici chce bydlet, kde by rád měl jaký pelech, jaký denní režim by se mu zamlouval nebo dokonce jestli chce, abyste byl právě vy jeho majitelem (:-)). Podstata vlastnění psa je o tom, že kontrolu - a tedy i zodpovědnost - nesete vy. Vegani, kteří své psy krmí vegansky, neupírají volbu svým psům o nic víc, než kterýkoli konvenčeně krmící majitel.

Schválně, kolik z vás nakoupilo i veganské granule a nechalo psa si vybrat? ;-)

Pokud nechtějí krmit masem, neměli si psa pořizovat

Velmi často se zapomíná, že veganství zdaleka není jen o způsobu stravování. Je to spíše o žebříčku hodnot, o prioritách a o vnímání etiky. I proto si drtivá většina veganů své psy nekupuje, nýbrž adoptuje. Pes pro ně (nás) není pečlivě vybraným společníkem, který splňuje naše jasně dané požadavky na vzhled, původ a povahu. Je to spíš přítel, který se nám v určité fázi svého života připletl do cesty. Potřeboval pomoc, a my zrovna tu pomoc mohli nabídnout. Potřeboval domov, a my zrovna měli místo na gauči a v srdci. Potřeboval nás a my potřebovali jeho.

Zahoďte vlastní přesvědčení a naslouchejte

V pohledu na veganské krmení psů nejsou jednotní ani sami vegani. Spousta veganů barfuje. Jsou přesvědčeni, že ačkoli se sami bez masa a dalších živočišných produktů obejdou, po jejich psech by to neměli chtít. Jiní vegani jsou naopak přesvědčeni, že jejich pes není o nic hodnotnější, než kachna, králík nebo kráva, které psí konzervy a granule obahují, a nedokáží se ztotožnit s tím, že by kvůli jejich zvířeti mělo umřít zvíře jiné. Oba tyto pohledy jsou naprosto legitimní a při troše snady o empatii pochopitelné.

Pro některé mezi nimi není rozdíl...
Pro některé mezi nimi není rozdíl...

Pokud se snažíte každý den zvažovat dopady svého chování a nakupování, stojíte před mnoha dilematy. Pokud s vámi v domácnosti žije zvíře, nesete za něj a jeho zdraví a pohodu odpovědnost. Veganství je v tom odlišné, že tu odpovědnost do značné míry cítíte i za ostatní zvířata, ne pouze za to "vaše". Rozhodování ve světě, kde přijímáte odpovědnost za veškeré dopady svého konání a kde se snažíte o empatii i s těmi, které jste nikdy osobně nepotkali a neviděli, je o mnoho těžší. Přesto má smysl se o to pokoušet.

Ať už váš pes k večeři chroupe granule s různým podílem masa, filety z lososa s bylinkami nebo veganské krmivo, dobrá zpráva je, že tomu psovi je to úplně jedno. I kdyby jste mu dali zhltnout suchou kůrku chleba, bude štěstím bez sebe, pokud vám bude moci být nablízku, milovat vás a být milován nazpět. Volba, co váš pes povečeří, je jen vaše - neměli byste při ní ale zapomínat, že obrázek zvířete na obalu té večeře symbolizuje živou bytost, která měla s vaším psem společného možná víc, než tušíte.

#nekupuj,adoptuj

AniDef - útulek Žim

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

Maturity budou letos lehčí, odpadne sloh z češtiny i cizího jazyka

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Vláda

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Co Česku hrozí? Zákaz vycházení, omezení pohybu jen na bydliště i konec služebních cest

Zákaz vycházení, omezení pohybu na určité kilometry, zákaz cestování na hory nebo zrušení možnosti ubytování v hotelech přes služební cesty. To vše jsou podle informací CNN Prima NEWS varianty, které vláda zvažuje jako tvrdší zpřísnění. Návrhy má připravit každý z ministrů Babišovy vlády a na stole ministra zdravotnictví Jana Blatného by se měly sejít do 12. hodiny.

Další oběť Bendova večírku: Svoji funkci položil ředitel fotbalových Teplic Hynek
Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné
Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření
Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Nejnebezpečnější je dobrovolné sdílení dat na sociálních sítích, varuje expert
Češi budou bez soli a ořechů, mléko zdraží o pětinu. Takové mohou být důsledky kvót
Další články
reklama
reklama