Poslanci se hádali o sezení v lavicích: Mřížka na zadnici, testování kondičky a předbíhání

Sněmovnu v pátek zaměstnala debata o tom, zda poslanci mají sedět po celou dobu jednání ve svých lavicích v sále, nebo ne. Nelíbilo se jim totiž, že kvůli procedurálním návrhům opozice, které se musí hlasovat bezprostředně, musí dobíhat ze svých poslaneckých kanceláří do lavic. Opozice se tak několikrát snažila „nachytat“ vládní koalici a přerušit jednání o stavebním zákonu.

„Neustále je tu navrhováno přerušování po každém projevu, aby všichni poslanci museli vždycky doběhnout do sálu a testovala se většina vládní koalice. To znamená, že všichni kolegové včetně starších a dam, které mají podpatky, musí sprintovat,“ rozčílil se šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek, když opozice vyvolala několikáté procedurální hlasování.

Navrhl tak jinou cestu. „Pojďme se na grémiu pobavit o programu tělesné výchovy, sprintování a udržování fyzické kondice poslanců. Myslím, že najdeme lepší cesty, než abychom tu museli běhat přes celý barák neustále dokolečka. Uděláme si nějaké společné závody a udržíme se všichni v kondici. Budeme zdravější a pro Poslaneckou sněmovnu to bude účinnější,“ ironicky navrhoval Michálek.

Na jeho slova zareagoval poslanec opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. „Byl jsem dojat příspěvkem kolegy Michálka o příběhu s podpatky. Omlouvám se kolegyním, které nosí podpatky. Ale nebylo by lepší, abyste tady seděly, když jsme poslanci a máme sedět v práci?“ vmetl Pirátovi.

K němu se přidala i jeho kolegyně z hnutí Berenika Peštová. Podle ní by vládní koalice měla mít v sále většinu, když se jednalo o zákoně, který předložila. „Předpokládá se, že kdo předkládá, by tu měl mít víc poslanců. To, že odněkud dobíháte, je váš problém. My tu poctivě sedíme a posloucháme,“ uvedla a dodala: „Já už mám mřížku na zadní straně vytlačenou komplet,“ narážela na zdobení poslaneckých lavic.

Úkolem poslance není sedět v sále

Podle poslance STAN Josef Cogana ale ani opozice v sále nesedí v kompletním počtu po celou dobu. „Ani vy tu nesedíte poctivě. Vy jste tu seděla i vaše kolegyně, ale bylo tu furt jen pár lidí od vás. Možná jste se domluvili, že tu zorganizujete akci a přišli jste chvíli před tím, ale jinak jste tu také neseděli,“ zdůraznil.

Podle šéfa poslanců ODS Marka Bendy není úkolem poslance sedět v lavicích sále, které podle něj nejsou „úplně pohodlné“. „Všichni máme přenosy ve všech kancelářích a jestli nás pan kolega Vondráček chce školit, jestli zvládneme doběhnout, je to naprosto legitimní, nezpochybňuji to, ale ať nám nevypráví o tom, že proti tomu nelze podat pozměňovací návrh,“ podotkl.

Benda narážel na to, že koalice po návrhu o procedurálním hlasování opozice pravidelně podává pozměňovací návrh, a dává tak poslancům čas, aby do sálu stihli doběhnout. To je podle opozice ohýbání zákona, protože procedurálně hlasovat by se mělo hned po předložení návrhu.

Nemám mřížku na zadnici a předbíhal jsem

Do diskuze se zapojil i poslanec Patrik Nacher (ANO), který u řečnického pultu začal vtipkovat. „Já nemám mřížku na zadnici jako moje kolegyně, protože jsem také dobíhal,“ uvedl. „Dokonce jsem někoho z vás, kdo je pomalejší, předbíhal na schodech a nechlubím se,“ dodal a poslanci v sále se začali smát.

„Škoda, že nejsou kamery na schodech, mohli jsme si to doložit. Patří to k tomu. Rozumím, že ne všichni tu mohou a chtějí sedět, ale patří to k jednání mezi opozicí a koalicí,“ zdůraznil Nacher a zkritizoval Michálka, že běhání do sálu zesměšňoval. „Přijde mi to nedůstojné, proto potom lidé politiky nemají rádi. Máme tu sedět. Vymlouvat se na to, že tu budeme dělat nějaký tělocvik, je znevažování práce poslance,“ podotkl.

K němu se přidal i šéf poslanců SPD Radim Fiala. „Pamatuji si, jak nás místopředseda Pirátů Ferjenčík školil úplně stejně procedurálním hlasováním, které muselo být bezprostřední. Tady je jen vidět, jak se dají ohýbat zákony, když mám 108,“ rozčiloval se.

Cogan pak přišel k řečnickému pultu s tím, že chce, aby koalice a opozice našly „důstojné řešení“. „Dobíhání mi přijde směšné. Jsem celkem slušný sportovec, i když na to nevypadám, ale kdyby se našlo nějaké racionální řešení místo doběhů, tak to přivítám,“ vyzval zákonodárce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

20:16

Kolín povede dosavadní koalice Změny pro Kolín, Volby pro Kolín a Kolíňáků

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).