Pospíšil: Aliance Pirátů a Prahy sobě? Zrada na voličích, vítězem voleb je stále Spolu

Jednání o vzniku koalice v Praze se komplikují. Členové koalice Spolu plánují sestavit vedení města na vládním půdorysu, Piráti však chtějí přizvat ještě uskupení Praha sobě. Minulý týden kvůli tomu dokonce vznikla tzv. Alianci stability (Piráti, Praha sobě). Pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) toto spojenectví v pořadu 360° na CNN Prima NEWS označil za zradu na voličích, jelikož vzniklo až po volbách. Dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase považuje Alianci stability za nástroj, který sestavení koalice urychlí.

Vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pokračuje ve vyjednávání o obsazení radnice v hlavním městě. Zatímco s hnutím STAN se zástupci Spolu, zdá se, shodují, Piráti chtějí vést Prahu i ve spolupráci s Janem Čižinským a jeho uskupením Praha sobě.

„Chceme uzavřít nejen koalici na vládním půdorysu, ale i s Prahou sobě, to říkáme od začátku. Praha potřebuje skutečně stabilní vládu, která vydrží ty čtyři roky. Nechceme narušit kontinuitu. Na celostátní úrovni jsou také v koalici všechny demokratické strany, které se dostaly do Sněmovny, my to samé chceme v zastupitelstvu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Zdeněk Hřib. Podle něj se jednání s koalicí Spolu v poslední době nikam neposunula.

„I proto jsme s Prahou sobě vytvořili Alianci stability, abychom ta jednání urychlili. Širší koalice bude stabilnější. Respektujeme vítěze voleb. Spolu náleží post primátora, ale s Prahou sobě mají Piráti dohromady 24 zastupitelů, Spolu má 19. Jednání s touto koalicí působila místy jako pohovor na koaličního partnera,“ dodal dosluhující primátor.

Je široká koalice výhodou, či nevýhodou?

Spolu si ale stojí za tím, že chce spolupracovat jen se Starosty a Piráty. „Jako Spolu jsme volby vyhráli. Říkali jsme před volbami, že chceme koalici na vládním půdorysu. Oslovujeme tedy STAN a Piráty. Proti tomu stojí koncept Aliance stability. Já to respektuji, Piráti na to mají právo. S Prahou sobě ale nekandidovali společně a spojili se až po volbách. Přijde mi to trochu jako zrada na voličích. Jako by se Andrej Babiš po sněmovních volbách spojil s SPD a najednou prohlásil, že má nejvíce mandátů a kdo se k němu tedy přidá,“ argumentoval ve studiu Jiří Pospíšil.

Spolu bude nadále jednat o programu se Starosty a podle Pospíšila stále nechává otevřené dveře pro Piráty, kdyby se rozhodli z aliance s Prahou sobě vystoupit. „Nechceme širokou koalici, v níž budeme minoritním partnerem. Takhle nechceme fungovat. Piráti se dohodli s Prahou sobě a říkají nám, ať se přidáme. Proč bychom ale měli mít jako vítězové voleb menšinové slovo? Aliance stability naopak jednání komplikuje. I Pirátům by se lépe plnil jejich program v tříčlenné koalici. Ve třech se dohodnete lépe než ve čtyřech,“ řekl europoslanec.

Praha sobě chce jednat

A jak na spor nahlíží uskupení Praha sobě? „Bez nás by byla koalice slabá v tom, že by do jisté míry ignorovala vůli voličů. Máme 11 zastupitelů, dohromady s Piráty pak 24. To je o pět víc, než má koalice Spolu. Je třeba zaručit proporcionalitu. Jednání se Spolu připomínalo soutěž na třetího partnera. Výroky pana Pospíšila mi trochu připadají jako stížnost na to, jak voliči rozdali karty. Vaše vítězství nikdo nezpochybňuje, křeslo primátora vám nikdo nebere, ale tak pojďte už konečně jednat,“ vyzval Pospíšila pražský zastupitel Pavel Zelenka (Praha sobě).

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Pro většinu je zapotřebí alespoň 33 hlasů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů, čtvrtá Praha sobě 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě hnutí STAN. SPD získala tři mandáty.

Tagy: