Postoj Západu k Rusku je slabý, míní Svoboda. Pustil se do Bidena, Leyenové i Scholze

Válka mezi Ukrajinou a Ruskem trvá již dva týdny. S přibývajícími dny ukrajinského odporu narůstá také brutalita, s jakou Rusko válku vede. Evropská unie v souvislosti s ruskými útoky na civilní obyvatelstvo zvažuje další protiruské sankce. Podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) však Západ v případě sankcí selhává od začátku války. Bývalý ministr zahraničí se ve vysílání CNN Prima NEWS obzvlášť pustil do šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, německého kancléře Olafa Scholze či amerického prezidenta Joea Bidena.

Po dvou týdnech války se dá konstatovat, že Ukrajina se nadále úspěšně brání ruské agresi. Na stranu druhou Západ ještě Rusku neuštědřil definitivní knockout v podobě sankcí, ze kterých by se režim Vladimira Putina nezvedl.

„Postoj Západu je slabý. Lídři, kteří měli rozhodnout hned a razantně, rozhodli až v době, když narazili na val. Ten jim vytvořilo veřejné mínění a občanská společnost,“ řekl Cyril Svoboda v pořadu Co Čech, to politik!.

Zmínil například váhavý postoj Německa k plánu odpojit Rusko alespoň částečně od mezinárodního platebního systému SWIFT. Německá vláda tak učinila až po velkém naléhání lídrů jiných zemí Evropy i tlaku části společnosti.

Z okna koukat na lidi

„Kancléř Německa (Olaf Scholz) kouká z okna na hodně lidí a dělá to, co chce hodně lidí. Prezident USA Joe Biden, který by měl vést celý svět, se rozhoduje podle veřejného mínění. A je to nakonec veřejné mínění, které tlačí politickou reprezentaci, aby konala. Místo toho, aby ona vedla společnost a konala sama, protože ví, co má dělat,“ kritizoval Svoboda.

Podle něj Evropané poslali do svých struktur lidi druhé a třetí kategorie, kteří pak nejsou schopni řešit vážné celosvětové problémy. „Jestliže nás předsedkyně Evropské komise (Ursula von der Leyenová) učí v době covidu mýt si ruce, tak musím říct, že to umím i bez ní. Já od ní chtěl vědět, jak si s tím problémem poradíme,“ dodal někdejší předseda lidovců.

Podle Svobody bylo ale Rusko z veřejného mínění v podobě naléhání na tvrdé sankce překvapeno stejně jako Západ. „Byl to šok pro Západ i Putina, co dokáže občanská společnost díky médiím. Lidé řekli Západu jasně: Ne, teď necouvnete a budete pevní,“ řekl ve vysílání.

Konec s ruskou ropou?

Jako o možné součásti dalšího protiruského sankčního balíku se v médiích zmiňuje i o zákazu dovozu ropy či zemního plynu z Ruska, jako to už udělaly Spojené státy a Velká Británie. Názor členských zemí EU na tento krok však není jednotný. Vyloženě odmítavě se k němu staví například Německo, Nizozemsko či Maďarsko.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek uvedl, že je pro co nejtvrdší sankce. Zmínil konkrétně odstřižení dalších bank od systému SWIFT nebo blokádu lodí. Jak daleko by ale byla vláda ochotna zajít s ropou či plynem, zatím neprozradil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

05:03

Spotřební daň z benzinu se dnes vrátí na původní hodnotu, u nafty zůstane nižší

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.