Postřehy k zápasu s Lotyši: Gejzír jménem Pastrňák, Hertlovo vzkříšení, strach o Vránu

Konečně povedený zápas. Česká hokejová reprezentace smetla Lotyšsko 5:1, na mistrovství světa rázně odmítla další možnou blamáž. Redakce CNN Prima NEWS přináší pět postřehů z utkání, v němž hodně pomohla energie zámořské posily Davida Pastrňáka.

Faktor Pasta

Říká se, že jeden hráč mužstvo nedělá. Co ale s nedávno křehkým týmem provedla přítomnost kanonýra Davida Pastrňáka, to se jen tak nevidí. Pomiňme, že Lotyši nepředstavují zrovna nejkvalitnějšího protivníka. Tím přece nebyli ani Rakušané, a jak to s nimi dopadlo… Eso Boston Bruins neuvěřitelně pozvedlo českou ofenzivu. Ba co víc: Po příjezdu machra přezdívaného Pasta to vypadalo, jako kdyby Češi hráli s mnohem větší chutí.

Pro přínos čísla 88 byl symbolický moment z 19. minuty. V lajně s bývalým zámořským parťákem Davidem Krejčím už nějakou dobu předváděli důvtipné hokejové štrikování, těsně před první přestávkou ale na ledě vyšili geniální dílo: 36letý olomoucký centr ladně přihrál mladšímu kumpánovi přímo před prázdnou branku, slavnému jménu stačilo kus černé gumy zlehka posunout za čáru.

Nádhera!

Podobných kombinací přitom oba předvedli v utkání ještě několik, volili nečekaná řešení, vynikali i obětavostí. Po jednom zápase je samozřejmě brzy něco hodnotit, souhra dvou kamarádů však může být na šampionátu klíčovou zbraní výběru trenéra Kariho Jalonena.

Svižný start

Fanoušci se báli, zda národní tým nepředvede i proti Lotyšům topornou ofenzivní snahu s minimem střel. Jalové kroužení s pukem na holi, které pravidelně končí v jednom ze dvou rohů. Jenže tentokrát to bylo v rozhodujících momentech duelu jiné, úplně jiné.

Češi vlétli na soupeře jak hladová šelma, góly sázeli v rychlém sledu.

Čas 4:02 Hynek Zohorna, 4:58 Roman Červenka, 6:41 Michael Špaček.

Ještě ani neskončila sedmá minuta a už to bylo 3:0, do první sirény navíc následovaly ještě další dvě trefy.

Po pětigólové vánici už otřesený protivník nemohl čekat žádný senzační obrat, začal šetřit síly na páteční duel proti Rakousku, který je pro jeho snahu zůstat v elitní skupině mistrovství světa klíčový. Češi se tomu přizpůsobili, ani oni už po zbytek zápasu zjevně nehráli s původním elánem.

Hertlovo vzkříšení

Tak moc chtěl, tak moc se trápil. Tomáš Hertl přiletěl do Evropy s vizitkou jednoho z nejlepších hráčů NHL, v prvních utkáních světového šampionátu ale nezářil. Ba naopak.

Přišlo to až v duelu číslo čtyři proti Lotyšsku.

V 17. minutě rozhodně neohromil nějakou technickou finesou, spíš osvědčil důraz. Nacpal se před lotyšského brankáře, puk se po jeho tečovaném pokusu vznesl do vzduchu jak při bájném Poborského lobu. Letěl vysoko, letěl dlouho, vlastně to byla hotová záhada, jak se vůbec dostal za čáru. Až opakované záběry ukázaly, že se do jeho dráhy postavila jak šavlovačka Matěje Blümela, tak snaha Kristapse Sotniakse, jenž si sám srazil kotouč do vlastní branky.

Gól ještě museli rozhodčí přezkoumat u videa, nakonec byl uznán a připsán Hertlovi. Ne, nebyla to nejhezčí trefa. Trápícímu se českému útočníkovi ale může pomoci s protrhnutím smolných časů.

Pozor na polevení

Po první třetině to vypadalo na bezchybné superpředstavení, nakonec to skutečně dopadlo zdárně, Čechům se vývoj duelu ani na chvíli nevymknul z rukou. S jedním malým ALE.

Po pěti gólech v první dvacetiminutovce měli samozřejmě nahráno, ke klidu je opravňovaly jak dosavadní znamenitý výkon, tak přítomnost několika světových es ve správném dresu. Snad však bylo té vítězné bohorovnosti ve výsledku až příliš.

Jistě, Lotyši z ní vytěžili pouze gól Arturse Kuldy. Otázkou ovšem je, jak by s takovým polevením naložil kvalitnější soupeř. Lze to brát jako letmé a dost užitečné varování pro příště.

Je hodně snadné dostat vlastní laxností dosud chřadnoucího protivníka zpátky do hry. A to ať už proti vám stojí Kanaďané, nebo o poznání méně známí hráči.

Bolavý Vrána

Dlouho se zdálo, že let Jakuba Vrány v duelu proti Lotyšsku skončil už během druhé třetiny. Tehdy mu koleno nevybíravým způsobem zasáhl Oskars Batna; rozhodčí to sice jako faul neposoudili, Vrána ale málem ani nedokulhal na střídačku.

Jakmile za pár minut zkusil další střídání, bolest byla k nesnesení. Vypadalo to jako hotová věc, že útočník Detroit Red Wings má velikánský problém. I on se jistě bál, aby pro něj tímhle smolným okamžikem neskončilo celé mistrovství.

Nakonec se do hry ve třetí třetině vrátil, byl aktivní, dostával se do šancí. Hotový zázrak. Alespoň podle toho, jak to působilo ještě pár minut nazpět…

O aktuálním stavu jeho kolena lze zatím pouze spekulovat. Tak jako tak ovšem platí, že si šampionát ve Finsku bezesporu představoval jinak – už před duelem proti Lotyšsku byl terčem časté kritiky, herně nepůsobil přesvědčivě.