Postřehy po Norsku: Další lahůdky s podpisem Pastrňák. Už by to ale chtělo zavřít okýnka

Povinné vítězství zapsáno a od jistoty postupu do čtvrtfinále hokejového mistrovství světa dělí českou reprezentaci jediný bod. „Jalonenovci“ sobotní zápas s Norskem zvládli výsledkem 4:1, koncertoval především David Pastrňák. Jinak to ale žádná krasojízda nebyla. CNN Prima NEWS přináší pět postřehů po posledním utkání národního týmu.

Pastrňák dál kouzlí

„Medvědí“ spolupráce znovu zafungovala. Davidové Pastrňák a Krejčí zase pěkně zavzpomínali na společná léta v Bostonu Bruins a vcelku rychle dostali českou reprezentaci do vedení. Povedeně si to ťukli v přesilovce, „Pasta“ pálil neomylně. Druhou asistenci si připsal Roman Červenka, který navíc dal v závěru bekhendem do prázdné brány a dostal se už na kótu 11 bodů. Nikdo na šampionátu nemá více.

Pastrňák sice nepředváděl proti Norům vedle Krejčího takovou kombinační show jako především v první třetině proti Lotyšsku, ale ještě jednou o sobě dal stylově vědět. Zkraje závěrečné periody ujížděl sám na bránu a jelikož byl faulován, rozhodčí nařídili trestné střílení. Ta ladnost! Česká hvězda nedala gólmanovi Jonasu Arntzenovi šanci, šikovnými pohyby vystřihla lahůdkový nájezd. Opět se ukázalo, jak byl opožděný přílet „osmaosmadesátky“ ze zámoří stěžejní.

Vrána žije a už je konečně gólový

Doposud Jakub Vrána na mistrovství světa bodově mlčel, na hřišti byl vidět minimálně. Což vzhledem k jeho renomé z Detroitu Wings bylo velkým zklamáním. „Havran“, jak se útočníkovi mezi parťáky říká, to jistě sám věděl, ale v předchozím duelu s Lotyšskem jeho snahu o nápravu narušil lotyšský bek Oskars Batna drsným zákrokem kolenem. Vrána zařval bolestí a za chvíli odpajdal za doprovodu do šatny. Panovala obava, že by pro něj mohl skončit nejen zápas, ale také celý turnaj.

Avšak Vrána se za pár minut vrátil a proti Norsku nechyběl. Od úvodu byl na ledě „cítit“ o poznání více než v předchozím průběhu šampionátu a ve druhé třetině se dočkal i vytouženého gólu. Po zvláštním odrazu o mantinel mu puk před bránu naservíroval Jiří Černoch a obrovskou šanci bez problémů využil.

Vydržet v tempu!

Co je doma, to se počítá. Tedy tři body. Ale okýnek v zápase bylo přespříliš, zvlášť – bez urážky – proti soupeřovi typu Norska. Za první třetinu pochvala, ale ve druhé nastal značný útlum, svěřenci Kariho Jalonena ztratili tempo, zbytečně přicházeli o puky ve středním pásmu. A u hlavy gólmana Karla Vejmelky kvůli tomu i zvonily tyče. Seveřané měli spoustu závarů, které mohly skončit gólem. A utkání mohlo nabrat zcela jiný směr.

Podobnou „udržovačku“ nebo pasivitu po prvních 20 minutách jsme viděli i v nešťastném setkání s Rakouskem, vlastně i proti Lotyšsku. Jenže tam byl náskok po úvodní třetině pětigólový a úsporný režim mohl být na místě. Každopádně okýnka pro příště zavřít a snažit se udržovat maximální důslednost po celý zápas. Silnější soupeři by občasné výpadky trestali.

Spousta zbytečné agresivity

Že se budou Norové snažit rozhodit české hráče tvrdou hrou, se dalo čekat. Herně zkrátka na favorita nemají, a tak se mu pokouší zápas znepříjemnit, jak se jen dá. Tato akce možná překvapivě vyvolala silné reakce. Národní tým – pravděpodobně lehce frustrovaný, že herně to nejde jako po drátkách – na časté fyzické provokace slyšel. U hráčů bylo patrné nezdravé množství agresivity, která gradovala v poslední části.

Kdo bude podle vás nejproduktivnějším hráčem české hokejové reprezentace na MS ve Finsku?

Zejména zkušený obránce Michal Kempný vystřihl dva fauly, které absolutně nevyplynuly ze hry a v rozmezí necelých tří minut nabídl norské reprezentaci přesilovky zadarmo. Platí to stejné jako v předcházejícím bodu. Před střetnutími s hokejovými velmocemi – USA a Finskem – to bylo varování, ze kterého je třeba se ponaučit.

Marné čekání na nulu

Pět zápasů ve skupině je minulostí a stále národní tým čeká na první nulu. Přitom utkání s Velkou Británií, Rakouskem a naposledy Norskem vybízejí k tomu, aby červené světlo v české bráně neblikalo ani jednou. Ale Karlu Vejmelkovi, který chytá od druhého utkání, nelze nic vyčítat. Nedostal žádný laciný gól, naopak nečekaně i v duelech s hokejovými „mrňousy“ musel tým několikrát podržet. Není v permanenci, ale když je třeba, čapá mu to velmi dobře. Takže ačkoliv je bez čistého konta, pro nejdůležitější zápasy se jeví při svém debutu na MS jako správná opora.

mistrovství světa David Pastrňák hokej mistrovství světa v hokeji sport česká hokejová reprezentace Jakub Vrána Michal Kempný Karel Vejmelka norská hokejová reprezentace Roman Červenka Kari Jalonen MS v hokeji 2022