Postřehy po postupu do semifinále: První lajno, díky. Němci, díky. Karle, díky

Češi jsou opět po třech letech v semifinále hokejového mistrovství světa. A znovu po triumfu nad Německem. Letošní čtvrtfinále ovládli 4:1, a to zejména díky výkonu první formace a přesilovým hrám. Kromě trojice David Pastrňák, David Krejčí a Roman Červenka musíme poděkovat také brankáři Karlu Vejmelkovi a střelecky impotentnímu soupeři. Němci hloupými fauly a neproměněnými šancemi postup týmu Kariho Jalonena bezesporu usnadnili.

První lajno, díky

Celý šampionát táhne český národní tým hlavě první útočná formace. Zpočátku kapitána Romana Červenku a Davida Krejčího výborně doplňoval Matěj Blümel, kterého více než dobře nahradila hvězda Bostonu David Pastrňák. A právě nejúdernější čeští útočníci pohlednými akcemi rozebrali německou obranu a využili všechny tři přesilové hry. Kaňkou je snad jen překombinovaná situace, kdy jeli Pastrňák s Krejčím sami na Grubauera. Přibližně šest minut před koncem totiž mohli Češi získat do závěru duelu opět pohodlné tříbrankové vedení. Jenže Pastrňák, který ve středu oslavil 26. narozeniny, trefil jen brankáře.

Němci, díky

Přesilových her by nebylo bez německých faulů. Potrestané zákroky soupeře přitom patřily do kategorie zbytečných a díky zmíněných výborným českým přesilovkám se Němci sami dostali rychle do problémů. Nevyšel jim hlavně úvod klání, první střelu na Vejmelku vyslali až v 11. minutě.

Němci, díky (podruhé)

Postup to rozhodně nebyl snadný. I když svěřenci Kariho Jalonena rychle vedli, soupeř měl po matných prvních minutách několik výborných příležitostí zápas zdramatizovat. Vzpomeňme na tyčku v první třetině, několik dorážek v polovině zápasu nebo neproměněný únik dvou Němců na Vejmelku, kdy po zákroku českého muže v masce skončil puk na břevně.

Brankovou konstrukci nastřelili Němci také při závěrečné hře bez brankáře. Zkrátka soupeř se svou nemohoucností v koncovce připravil o šanci rvát se až do konce o své druhé semifinále mistrovství světa v řadě.

Karle, díky

Základem úspěchu v play-off je tradičně výkon brankáře. Karel Vejmelka byl ve čtvrtfinále bezchybný, předvedl několik výtečných zákroků a s přesilovkovou formací mu patří největší dík za to, že národní tým bude ve Finsku účastníkem závěrečného víkendu. Pokud bude on i obrana v podobných výkonech pokračovat, zisk cenného kovu není pro partu kolem kapitána Červenky nereálný. Inkasovaný gól pramenící z „nekonečného zámku“ při hře Němců bez brankáře určitě Vejmelkovi vyčítat nelze.

Kanado, díky

Už před zápasem byli Češi papírovými favority. Podle odhadů před turnajem by třetí místo ve skupině B znamenalo hrát čtvrtfinále s Kanadou nebo Švýcarskem. Jenže nečekaná prohra zámořského týmu s Dánskem zapříčila, že na druhé místo proklouzli právě Němci. Nikdo samozřejmě neví, zda by Kanada nadělala českému týmu větší problémy. Tahle cesta do semifinále se ale ukázala jako velmi schůdná.