Postřehy po USA: Fantastická třetí třetina překryla hloupé chyby a zbrklost českého týmu

Těžko si představit odlišnější zápasy než ty, které čeští hokejisté sehráli s Američany ve skupině a v boji o třetí místo. Rozvážný duel plný taktiky vystřídala bláznivá bitva o bronz, která přinesla celkem 12 gólů. Díky neuvěřitelné poslední třetině Češi nakonec přestříleli tým USA poměrem 8:4 a po deseti letech se mohou radovat z medaile. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala klíčové postřehy z utkání.

Chyby a zbrklost v první třetině

Vzájemný zápas Česka s USA ve skupině skončil vítězstvím národního týmu 1:0. Tehdy oba celky volily velmi taktický hokej a zodpovědnou hru směrem dozadu. Nutno podotknout, že nedělní bitva o bronz s tímto utkáním neměla kromě soupisek nic společného.

Na českém týmu bylo od začátku vidět, jak moc chce Američany porazit a po dlouhých deseti letech získat medaili. Jenže během první třetiny Češi napáchali spoustu zbytečných chyb, a dali tak fanouškům důvod předpokládat podobný průběh zápasu, jako byl ten semifinálový s Kanadou.

První české oslabení zavinil jinak dobře hrající Jiří Černoch. Následnou přesilovku způsobenou jeho zbytečným útočným faulem Američané využili a zvýšili už na 2:0. Ve druhé třetině Černochovu chybu zopakoval Tomáš Hertl, který opět na útočné třetině jemně podsekl brusli amerického hráče. Druhé oslabení ale Češi už ubránit dokázali.

Ještě nesmyslnějším způsobem se pak Hertl nechal vyloučit v závěru utkání, když podrazil amerického gólmana v brankovišti. V té době už naštěstí za zcela odlišného stavu. Hertlovi nicméně rozhodně nelze upřít obrovská vůle bojovat, která přinesla ovoce v závěrečné třetině.

Českou zbrklost v první třetině jasně ukazuje i přesilovka, kterou národní tým odstartoval za stavu 1:2, konkrétně 25 vteřin před koncem. Obrovskou touhu naší elitní přesilovkové formace vyrovnat ještě před odchodem do šaten nakonec potrestali Američani, když z protiútoku dali gól a odskočili opět o dvě branky.

Jalonenovy osvěžující změny

Trenér národního týmu Kari Jalonen už během první přestávky pochopil, že je třeba na české hře něco změnit. Karla Vejmelku poměrně překvapivě mezi třemi tyčemi vystřídal Marek Langhamer. V druhém dějství se česká hra zlepšila. Češi se hodně nadřeli na to, aby snížili na 2:3.

Zásadní výměnu však kouč Jalonen provedl mezi druhou a třetí třetinou. Matěj Blümel se vrátil do prvního útoku a David Pastrňák naopak poputoval do druhé Hertlovy formace. Tato změna oživila obě lajny až neuvěřitelným způsobem. Češi se v rozmezí 2 minut a 46 vteřin díky dvěma gólům Pastrňáka a brance Romana Červenky dostali do vedení 5:3.

Totální přebruslení soupeře

Oba týmy do zápasu nastupovaly s jistým hendikepem. Češi na rozdíl od Američanů sehráli semifinálový zápas až v sobotu večer, čímž měli na odpočinek minimální množství času. Hokejisté USA měli na rekonvalescenci o čtyři hodiny déle.

Už v semifinále s Finy ale měli k dispozici pouze čtyři obránce. Tři beci se jim totiž během šampionátu zranili a jeden mužstvo opustil kvůli rodinným důvodům. I když obráncům pomáhali útočníci, například minutáž amerického kapitána Setha Jonese v posledních zápasech přesahovala hranici 30 minut na zápas.

Po české brankové smršti ve třetí třetině byli Američané absolutně paralyzováni. K možnému vyrovnání jim navíc chyběly síly, které tým USA očividně opouštěly již v druhé třetině. Český tým zkrátka Američany přebruslil. Ze zápasu je také patrné, že národní tým o medaili stál o poznání více než severoamerický soupeř.

Chaos a žádná taktika, ale touha bojovat

Jen těžko lze popsat, co se dělo po začátku třetí třetiny, kdy se Češi z ničeho nic dostali do dvoubrankového vedení. Touhu Američanů snížit či dokonce vyrovnat stav utkání střídaly české protiútoky s cílem definitivně rozhodnout.

To se paradoxně povedlo při českém oslabení, když v 55. minutě po chybě Američanů ujel Jiří Smejkal. I když nájezd nezakončil úspěšně, mrzet ho to nemuselo. David Kämpf si šikovně počkal na dorážku a zvýšil již na 6:3.

Ani za tohoto stavu se již vyčerpaný tým USA nehodlal vzdát a v posledních minutách to zkoušel se šesti hráči bez brankáře. To opět nepotrestal nikdo jiný než Kämpf, který po chybách soupeře ve vlastním pásmu ze složitého úhlu zvedl na 7:3. V závěru přišlo ještě snížení Američanů a také zkompletování Pastrňákova hattricku v poslední přesilovce.

Češi si vítězství bezpochyby zasloužili. Své hrubé chyby v první třetině napravili ve zbytku zápasu obrovskou vůlí bojovat a odhodláním zvítězit. Za to byli odměněni tím, že během necelých tří minut ve třetí třetině jim vyšlo prakticky vše, na co sáhli, čímž zasadili Američanům drtivý úder, ze kterého se obhájci bronzu z loňského šampionátu již nevzpamatovali.

medaile CNN Prima NEWS David Pastrňák hokej Česko USA sport česká hokejová reprezentace Tomáš Hertl bronz bronzová medaile postřehy sportovní soutěž Kari Jalonen MS v hokeji 2022 David Kämpf