Putin zakázal vývoz ruské ropy do některých zemí. Opatření se dotkne i Evropské unie

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Informovala o tom agentura Reuters. Rusové navíc pokračují v ostřelování Ukrajiny. U doněckého Bachmutu hořelo ve 25 různých osadách. Ukrajina by chtěla uspořádat do konce února příštího roku mírový summit. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro agenturu TASS tvrdil, že jadernou rétoriku rozpoutal Západ, nikoli Rusko.

Putin v úterý podepsal dekret zakazující dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí, které uplatňují cenový strop na ruskou ropu. V případě exportu ropy vstoupí zákaz v platnost na začátku února a bude platit pět měsíců. U ropných produktů by ruská vláda mohla stanovit pozdější začátek platnosti zákazu, uvedla agentura Reuters.

Moskva už dříve avizovala, že Putin příslušný dekret podepíše tento týden. Nařízení podle agentury DPA zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů firmám a osobám v případě, že je ve smlouvách „přímo či nepřímo zahrnut mechanismus stanovení cenového stropu“. Podle Reuters dekret zahrnuje také ustanovení, které ruskému prezidentovi umožňuje ve zvláštních případech zákaz dodávek zrušit.

Rusko pokračuje v útocích směrem na Bachmut. Armáda okupantů způsobila požár ve 25 různých nedalekých osadách. Město Doněck podle všeho okupantům stále odolává.

Rusové během posledních 24 hodin provedli dva raketové útoky a vypálili 44 ran z několika raketometů. Vyplývá to z hlášení ukrajinského generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil.

Ukrajina by chtěla uspořádat do konce února příštího roku mírový summit, nejlépe na půdě OSN. Agentuře AP to řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Prostředníkem na jednáních, která by se měla uskutečnit v době prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu, by podle Kyjeva měl být generální tajemník OSN António Guterres.

Moskva ve své propagandě tvrdí, že ve skutečnosti to byl Západ, který rozpoutal vyhrožování o nasazení jaderných zbraní. „Někteří představitelé Pentagonu skutečně pohrozili, že provedou úder, který by Kremlu setnul hlavu, což v podstatě znamená hrozbu fyzického odstranění hlavy ruského státu,“ prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro agenturu TASS. Kdo konkrétně však údajné výhrůžky pronesl, už neprozradil.

Tagy:
válka OSN dron Ukrajina on-line Rusko Kyjev Dmytro Ivanovyč Kuleba Luhanská oblast ruská invaze na Ukrajinu Saratovská oblast Starobilsk