reklama

Pozitivně testovaný do práce a negativní neočkovaný ani k holiči? Absurdní, říká Dostál

Pracovní karanténa nedává smysl a může vytvořit rizikové scénáře, kdy nakažení pracovníci přijdou do styku se zranitelnými lidmi. Vytvořila se absurdní situace, kdy negativně testovaný neočkovaný nemůže k holiči, zatímco pozitivně testovaný může do práce, upozornil expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Nákaza klienta během pracovní karantény by mohla mít podle něj nepříjemnou právní dohru.

reklama

Pracovní karanténa se bude týkat jen zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Podmínky pro pracovní karanténu určí krajské hygienické stanice. Režim bude fungovat až ve chvíli, kdy to bude nezbytně nutné, aby nebyla ohrožena péče o pacienty nebo klienty. Lidé zařazení do pracovní karantény budou moci chodit do práce i v případě, že budou mít pozitivní antigenní samotest na koronavirus.

Takové opatření ale Ondřej Dostál nevítá s velkým nadšením. Problém vidí už v samotném termínu. „Karanténa je podle zákona oddělení člověka podezřelého z nákazy od ostatních fyzických osob,“ upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle experta na zdravotnické právo navíc mohou vzniknout rizikové situace, které by mohly mít nepříjemnou právní dohru, a to platí obzvlášť v nemocničních zařízeních či sociálních službách.

„Právě tam, kde přicházíme do styku s nejzranitelnějšími, to nedává žádný smysl. Uměl bych si představit, že nakažený pracovník zůstane na home office nebo na velínech, kde nepřichází do kontaktu s dalšími lidmi. Ale v sociálních službách stěží,“ rozvedl dále Dostál v pořadu 360°.

„Pokud by někdo chytil covid a měl z toho nějaké problémy – třeba něčí babička – a pak by se zjistilo, že tam byla pracovní karanténa s těmi pozitivními (pracovníky), tak by to mohlo být pro provozovatele daného zařízení právně nepříjemné,“ upozornil právník.

„Vytváříme zjevně absurdní situaci, kdy zatímco negativně testovaná neočkovaná osoba nemůže ani k holiči, tak osoba pozitivně testovaná může být za určitých okolností připuštěna mezi pacienty nebo staré lidi v ústavu,“ nešetřil kritikou Dostál.

Na argument reagoval místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL), podle něhož k pracovní karanténě ve skutečnosti nemusí vůbec dojít, pokud se pandemie koronaviru a omikronová vlna nevymkne kontrole. Třebaže jde o krajní řešení, stále se jedná pouze o přípravu na krizovou situaci. „My všichni doufáme, že k tomu nedojde,“ podotkl Philipp.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama