reklama

Developer mává žalobou a lidé se bouří. Odmítají obří věže na pražském sídlišti Kamýk

Zastínění části sídliště, ohrožená zeleň nebo zoufalá situace s parkováním. To jsou argumenty, kterými se brání někteří občané proti novému developerskému projektu v Praze. Ten totiž chce na sídlišti Kamýk s několika tisíci obyvateli postavit dvě obří věže.

reklama

Oporu v táhlém sporu měli občané v místním zastupitelstvu. To teď ale developer žaloval o miliony. Zhruba pětitisícová čtvrť si docela spokojeně žila se dvěma školkami, školou, zdravotním střediskem, nebo nákupním střediskem, tedy alespoň do té doby, než přišel developer.

Ten tu chtěl už před čtyřmi lety postavit obří projekt dvou obytných věží, které měly mít 18 a 14 pater. Neuspěl. Zabránili tomu občané, zastupitelstvo městské části, magistrát i ministerstvo pro místní rozvoj. Teď to zkouší znovu. Takticky u vyšší věže ubral tři patra. A koupil a zavřel nákupní středisko, kde má stavba stát. „Když si chci něco koupit, musím chodit až nahoru na Jasnou,“ popsala CNN Prima NEWS jedna z dotazovaných místních.

„Objekt obchodního centra zmodernizujeme a revitalizujeme tak, aby se vrátili nájemníci, kteří tam v tuto chvíli kvůli nevyhovujícím obchodním podmínkám být nechtějí,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema Petra Martínková a odmítla, že by důvodem nezájmu nájemníků bylo to, že jim vypověděli smlouvy. „Tak to vůbec není,“ uvedla Martínková.

S tím ale nesouhlasí spolumajitel papírnictví Jiří Kadlec. „To není pravda. My bychom tam zůstali rádi s tím krámem. Středisko začalo fungovat výborně. Vím, že několik dalších pronajímatelů odtamtud nechtělo jít a byli tam naprosto spokojení,“ popsal Kadlec.

Přístavba se 154 byty

Podmínkou pro otevření obchodního centra je přístavba se 154 byty. Podle informací, které má městská část k dispozici, by jedna věž měla mít devět podlaží a druhá patnáct, tedy zhruba dvakrát tolik než ostatní budovy v okolí na stejné úrovni. „Podle mě je to úplný nesmysl, já si dokážu představit, jak to tady bude stínit, až se bude otáčet sluníčko,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotazovaných.

„Pražský územní plán říká, že je to stabilizované území, kde by nemělo docházet k nové výstavbě,“ má jasno právnička Petra Humlíčková.

To samé si myslela i městská část Prahy 12, když se stavbou nesouhlasila. Výsledkem bylo, že developer přišel se žalobou ve výši 160 milionů na městskou část. „Odpírá nám právo na spravedlivé stavební řízení. To je jediné, proti čemu se bráníme, protože Praha 12 nezná aktuální podobu projektu,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Rozjetého Schicka zabrzdily vazy v kotníku. Jeho zranění může pocítit i reprezentace

Fotbalový útočník Patrik Schick naskočil do nové sezony ve velkém stylu. Po výtečném představení na Euru střílel góly také v bundesligovém Bayeru Leverkusen. V Bundeslize šlape na paty hvězdnému Erlingu Haalandovi a Robertu Lewandowskému. Nyní ale na několik týdnů z boje o krále střelců německé soutěže vypadává. Mohou za to poraněné vazy v kotníku, které straší i reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama