reklama

Vyzkoušeli jsme v praxi novelu o předjíždění cyklistů. Reportéra srazil autobus

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Ve středu to schválila Sněmovna se senátními změnami. S novelou však nesouhlasí řada řidičů a výhrady mají i odborníci. Mnozí ani netuší, jak by se měl 1,5metrový rozestup vymáhat, naopak očekávají dopravní komplikace.

reklama

„Jestliže tohle vymysleli, provoz bude stát všude. Je to nesmyslný zákon, který vymysleli lidé, kteří tam nemají co dělat,“ mínil oslovený muž. A stejného názoru jsou i další. „Je to úplná ptákovina. Jak máte metr a půl předjíždět na 3metrové silnici?“ tázal se další. Jiný zase oponuje tím, že při předjíždění vozů by měli mít i cyklisté 1,5metrový rozestup.

Jak by takové předjíždění s dodržením 1,5metrového odstupu vypadalo v uličkách mezi domy nebo při předjíždění několika cyklistů za sebou, CNN Prima NEWS už ukázala. Řidiči by při takovém předjíždění měli potíže i jinde. Pokud by motorista předjížděl cyklistu v 1,5metrové vzdálenosti, musel by v některých místech přejet plnou čáru, a dostat se tak do protisměru.

Změna způsobí dopravní kolaps

„Ať budete dělat, co budete dělat, jste stále tlačeni k tomu, že v českých podmínkách něco porušíte,“ podotkl mluvčí Asistenční služby pro motoristy Igor Sirota. Tentokrát se redakce CNN Prima NEWS pustila do pokusu v rušné pražské dopravě. Pokud se cyklista vydá v dopravní špičce v 8:00 na silnice, pravděpodobně způsobí dopravní kolaps.

Po pár nadávkách a několika vytroubeních pokus redakce nedopadl slavně. Reportéra CNN Prima NEWS s připevněnou cedulí dokonce srazil autobus. Pro některé řidiče je zkrátka metr a půl moc a jejich nervy to nevydrží. „Myslím, že to naruší plynulost dopravy, protože spousta řidičů bude váhat s předjížděním třeba i na silnicích, které jsou užší,“ podotkla poslankyně Květa Matušovská s tím, že ani dopravní ředitel neví, jak rozestup změřit.

Odpověď na otázku – jak se bude dodržování nařízení měřit, zjišťovat a vymáhat – je tak trochu bludný kruh. „Policie ČR vede jednání s ministerstvem dopravy, aby byly tyto věci uplatnitelné v praxi,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek. Na ministerstvu dopravy však taktéž nemají jasné odpovědi.

Tresty se snížily

„Jak se to bude zjišťovat? To je otázka na předkladatele. Jestli zkušenosti, které jsou ze zahraničí v podobě laserového měření nebo sledování z vrtulníku, budou aplikovatelné i u nás, to je samozřejmě i pro nás otázka,“ podotkl mluvčí ministerstva František Jemelka.

A co na to předkladatel? „Policie i úředníci mají dost kompetencí, aby byl zákon vymáhán a realizován,“ podotkl poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Jediné, co se ví, je výše pokuty, jaká za nedodržení vzdálenosti bude. Ta měla být původně trochu vyšší. „Sankce sedm bodů, dokonce zákaz řízení v délce až roku, až 10 tisíc pokuta, to je samozřejmě nepřiměřené,“ mínil vedoucí Besipu na ministerstvu dopravy Tomáš Neřold.

Pokuta za nedodržení 1,5metrové vzdálenosti řidičů od cyklisty bude nakonec dva tisíce a platit by měla od ledna 2022, pokud zákon podepíše prezident.

Tagy:

Hlavní zprávy

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku
Koronavirus

Raketový nárůst nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Stav prezidenta Zemana se díky léčbě mírně zlepšil, sdělila nemocnice

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila to Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama