Vyzkoušeli jsme v praxi novelu o předjíždění cyklistů. Reportéra srazil autobus

Motoristé budou muset od ledna 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Ve středu to schválila Sněmovna se senátními změnami. S novelou však nesouhlasí řada řidičů a výhrady mají i odborníci. Mnozí ani netuší, jak by se měl 1,5metrový rozestup vymáhat, naopak očekávají dopravní komplikace.

„Jestliže tohle vymysleli, provoz bude stát všude. Je to nesmyslný zákon, který vymysleli lidé, kteří tam nemají co dělat,“ mínil oslovený muž. A stejného názoru jsou i další. „Je to úplná ptákovina. Jak máte metr a půl předjíždět na 3metrové silnici?“ tázal se další. Jiný zase oponuje tím, že při předjíždění vozů by měli mít i cyklisté 1,5metrový rozestup.

Jak by takové předjíždění s dodržením 1,5metrového odstupu vypadalo v uličkách mezi domy nebo při předjíždění několika cyklistů za sebou, CNN Prima NEWS už ukázala. Řidiči by při takovém předjíždění měli potíže i jinde. Pokud by motorista předjížděl cyklistu v 1,5metrové vzdálenosti, musel by v některých místech přejet plnou čáru, a dostat se tak do protisměru.

Změna způsobí dopravní kolaps

„Ať budete dělat, co budete dělat, jste stále tlačeni k tomu, že v českých podmínkách něco porušíte,“ podotkl mluvčí Asistenční služby pro motoristy Igor Sirota. Tentokrát se redakce CNN Prima NEWS pustila do pokusu v rušné pražské dopravě. Pokud se cyklista vydá v dopravní špičce v 8:00 na silnice, pravděpodobně způsobí dopravní kolaps.

Po pár nadávkách a několika vytroubeních pokus redakce nedopadl slavně. Reportéra CNN Prima NEWS s připevněnou cedulí dokonce srazil autobus. Pro některé řidiče je zkrátka metr a půl moc a jejich nervy to nevydrží. „Myslím, že to naruší plynulost dopravy, protože spousta řidičů bude váhat s předjížděním třeba i na silnicích, které jsou užší,“ podotkla poslankyně Květa Matušovská s tím, že ani dopravní ředitel neví, jak rozestup změřit.

Odpověď na otázku – jak se bude dodržování nařízení měřit, zjišťovat a vymáhat – je tak trochu bludný kruh. „Policie ČR vede jednání s ministerstvem dopravy, aby byly tyto věci uplatnitelné v praxi,“ sdělil mluvčí Policejního prezidia Jakub Vinčálek. Na ministerstvu dopravy však taktéž nemají jasné odpovědi.

Tresty se snížily

„Jak se to bude zjišťovat? To je otázka na předkladatele. Jestli zkušenosti, které jsou ze zahraničí v podobě laserového měření nebo sledování z vrtulníku, budou aplikovatelné i u nás, to je samozřejmě i pro nás otázka,“ podotkl mluvčí ministerstva František Jemelka.

A co na to předkladatel? „Policie i úředníci mají dost kompetencí, aby byl zákon vymáhán a realizován,“ podotkl poslanec Petr Dolínek (ČSSD). Jediné, co se ví, je výše pokuty, jaká za nedodržení vzdálenosti bude. Ta měla být původně trochu vyšší. „Sankce sedm bodů, dokonce zákaz řízení v délce až roku, až 10 tisíc pokuta, to je samozřejmě nepřiměřené,“ mínil vedoucí Besipu na ministerstvu dopravy Tomáš Neřold.

Pokuta za nedodržení 1,5metrové vzdálenosti řidičů od cyklisty bude nakonec dva tisíce a platit by měla od ledna 2022, pokud zákon podepíše prezident.

Tagy:
cyklistika pokuta doprava silnice auto řidič zákon novela zákona předjíždění ČSSD CNN Prima NEWS Poslanecká sněmovna cyklista Petr Dolínek František Jemelka Květa Matušovská Ministerstvo dopravy České republiky Poslanecká sněmovna ČR Policie České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:30

Jed ropuchy, Gazprom a teď kulky v bazénu. Rusko řeší už sedmou záhadnou smrt oligarchy

19:58

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Rusko bezdůvodně obviňuje Ukrajinu z úmyslu použít chemické zbraně

19:44

Ukrajinská 63. mechanizovaná brigáda ostřeluje ruské pozice a vybavení

19:29

Ministerstvo: 44 dětí unesených Ruskem se vrací na území kontrolované Ukrajinou

Stovky oklamaných radnic vyvěšují 5. července falešnou moravskou vlajku. Expert nechápe

Spolek Moravská národní obec dokázal obalamutit většinu moravských radnic emotivní výzvou: Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Údajná moravská vlajka teď nad Moravou plápolá vždy ve svátek sv. Cyrila a Metoděje, letos ji mělo vyvěsit 1 588 obcí a měst. „Bohužel, tenhle spolek dokázal radnicím vsugerovat úplný nesmysl. To, co radnice vyvěšují, není moravská vlajka, jak se domnívají starostové. Nikdy nebyla, a ani nebude,“ říká přední český heraldik a ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Ukrajinci v branném věku nesmí mimo místo bydliště. Žádnou paniku, uklidňují úřady

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 30 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně tanku, houfnic nebo raketometů Uragan. Náčelník ukrajinských ozbrojených sil poděkoval Česku a Polsku za tanky. Ukrajina zakázala mužům v branném věku opouštět místo bydliště bez zvláštního povolení, oznámil generální štáb ukrajinské armády.

Děláš si p*del, Markéto? Novotný se ostře pustil do Pekarové a zastal se Pospíšila

Kauza Dozimetr vyvolává spory mezi politiky uvnitř pětikoalice. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nepřímo vyzvala svého spolustraníka a pražského zastupitele Jiřího Pospíšila, aby v nadcházejících komunálních volbách už nekandidoval. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – totiž uvedl, že europoslanec navazoval kontakt s podnikatelem Michalem Redlem. Pospíšila, který jakákoliv obvinění odmítá, se zastal řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Ten se do současné šéfky Sněmovny ostře pustil na sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

Recept proti zdražování? Inspirujme se a udělejme to, co Británie, nabádá Richterová

Ohledně pomoci občanům během ekonomické krize je potřeba se inspirovat v zahraničí. V Novém dni na CNN Prima NEWS to uvedla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Vláda čelí stále silnější kritice, že občanům v posledních měsících nepomáhá. Richterová se ale hájí tím, že kabinet Petra Fialy (ODS) připravil nebo připravují krátkodobá i dlouhodobá opatření.

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

Nových případů covidu je v Česku denně přes tisíc. Přibývá opakovaných nákaz

Testy v Česku v pondělí mezi volnými dny potvrdily 1 297 případů koronaviru, zhruba stejně jako před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu přibylo na 376 ze 341 o týden dřív. Počet hospitalizovaných s covidem se vrátil nad 200, ve vážném stavu je 13 pacientů. Na 100 000 obyvatel za poslední týden dál připadá 60 nově nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.