Pekarová Adamová obhájila post šéfky TOP 09. Získala většinu hlasů, protikandidáta neměla

Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou

Předsedkyní TOP 09 bude i další dva roky Markéta Pekarová Adamová, ve volbě získala 163 ze 176 hlasů. Část delegátů hlasovala na dálku. Funkci prvního místopředsedy obhájil senátor Tomáš Czernin. Na místě je tedy asi 30 delegátů, ostatní sledovali přenos na internetu a hlasovali on-line.

Sněm zahájila česká hymna a hymna EU. Předsedkyně Pekarová Adamová v úvodu vyjádřila lítost nad tím, že se sněmu nemohou zúčastnit všichni přihlášení. Přítomno mělo být přes 180 delegátů. Hlasování o procedurách sněmu je zatím poměrně zdlouhavé a trvá několik minut.

Kandidaturu na předsedu nikdo jiný kromě Pekarové Adamové neohlásil. Nynější šéfka strany dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v koalici Spolu, tedy s ODS a KDU-ČSL, stala se předsedkyní Sněmovny. Jediným adeptem na funkci prvního místopředsedy byl zase senátor Tomáš Czernin, který tuto pozici zastává od posledního sněmu, kdy byl protikandidátem Pekarové Adamové. Funkci obhájil.

„Čeká nás velmi náročné období z důvodu, kolika krizím Česká republika aktuálně čelí a je nutní, abychom co nejrychleji měli vládu, která má podporu v Poslanecké sněmovně,“ řekla znovu zvolená předsedkyně v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Pekarová Adamová dovedla TOP 09 k účasti do vlády, když se strana stala součástí koalice Spolu (s ODS a KDU-ČSL), která zvítězila v říjnových sněmovních volbách.

Z vedení strany vypadl Otys

Místopředsedy TOP 09 se znovu stali poslanci Jan Jakob a Vlastimil Válek spolu se senátorem Herbertem Paverou. Novým místopředsedou byl zvolen Michal Kučera namísto Lukáše Otyse.

TOP 09 bude mít v příští vládě ministra zdravotnictví, kterým se stane Vlastimil Válek, a ministryni pro vědu a výzkum, kterou bude Helena Langšádlová. Pekarová Adamová se stala předsedkyní Sněmovny. Šéfka strany v kandidátském projevu řekla, že budoucí vláda bude muset řešit krizi ve zdravotnictví, energetice, klimatu i krizi důvěry lidí ve stát.

Vyzvala k soudržnosti. Uvedla, že by české předsednictví v EU, kterého se zřemě ujme 1. července 2022, mělo zdůraznit havlovskou diplomacii a podporu běloruské opozici. TOP 09 by měla i v komunálních volbách a volbách do části Senátu v příštím roce navázat na spolupráci v koalici Spolu.

Tagy: