reklama

Přesně před rokem odešel věčný Maradona. Ublížil si drogami, Argentinu učinil šťastnou

Argentinský prezident Alberto Fernández přesně před rokem vyhlásil třídenní státní smutek. Zemřel totiž jeden z nejslavnějších fotbalistů historie Diego Maradona, který byl v jihoamerické zemi bohem. Lidé mu dokázali odpustit, že byl závislý na alkoholu a drogách, když měli v živé paměti – případně jen zpětně viděli –, co předváděl na trávníku. A hlavně zařídil titul mistrů světa v roce 1986.

reklama

Slzy 25. listopadu 2020 tekly proudem nejen v Argentině. Maradona sice měl řadu chyb, ale dokázal být geniálním fotbalistou. Podle některých názorů tím vůbec nejlepším v historii. Ve vůbec nejlepší formě hrál v době, kdy oblékal dres Neapole, předtím zářil také v Barceloně, ale nespočet příznivců měl díky svým fenomenálním kouskům po celém světě.

„Byl to člověk, který mě ovlivnil v kariéře. Po mistrovství světa v roce 1986 v mém pokoji snad nebylo jediné místo, na kterém by nebyl vylepený Diego. Můj pokoj byl jeden velký Maradona,“ podotkl loni na podzim pro CNN Prima NEWS bývalý český fotbalista Petr Švancara, který byl jedním z těch, kteří si pobrečeli.

Právě mexický šampionát v roce 1986 zařídil Maradonovi v Argentině status nedotknutelného. Ať do svého nosu vpravil jakékoliv množství kokainu, pobláznění Argentinci hleděli především na to, že před 35 lety zařídil celonárodní euforii. Během tohoto MS získal přezdívku „Boží ruka“. I když vstřelil během kariéry spousty a spousty nádherných gólů, většině lidí se jako první vybaví ten neregulérní, který dal ve čtvrtfinále proti Anglii horní končetinou.

„Kombinace jeho skromného původu, výjimečných úspěchů a charismatu z něj udělala hrdinu pro masy. Díky tomu tisíce a tisíce obyčejných fotbalistů věřily, že mohou uspět stejně jako on,“ vysvětloval před rokem redakci CNN Prima NEWS argentinský novinář Máximo Randrup.

„Roberto Fontanarrosa, který byl výtečným argentinským spisovatelem, jednou řekl: ,Nezajímá mě, co udělal Maradona se svým životem, mně záleží na tom, co udělal s tím mým.‘ A mnoho lidí uvažuje stejně – ublížil sám sobě drogami, ale svými fotbalovými činy učinil zemi šťastnou,“ dodal Randrup.

Dalo se smrti zabránit?

Maradona na konci loňského října oslavil 60 let. Krátce nato skončil v nemocnici s akutním krvácením do mozku. Strach byl trochu zmírněn tím, že po operaci se stav rodáka z města Lanús zlepšil. Nicméně zdravotně na tom nebyl Maradona dobře dlouhodobě.

Tělo si dobře pamatovalo všechny velkolepé alkoholové i drogové večírky – Maradona trpěl onemocněním jater, ledvin a kardiovaskulárními poruchami. A loni 25. listopadu mu vypovědělo službu srdce.

Po smrti se začaly množit spekulace, že „odchodu“ fotbalového velikána se dalo zabránit. Maradonu zabila chyba lékařů. S tímto kategorickým prohlášením přišel Rodolfo Baqué, advokát jedné z obviněných zdravotních sester, která pečovala o slavnou personu. Právník prohlásil, že fotbalové legendě dali léky zrychlující tep, přestože věděli, že má problémy se srdcem. Předmětem diskusí bylo také nevhodné a arogantní chování zdravotníků vůči Maradonovi.

Mezi obviněnými se mimo jiné ocitli lékař Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonův mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz a další dva ošetřující doktoři. Všem hrozil trest vězení až na 25 let, ale nakonec nebyla vznesena obžaloba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama