reklama

Sledujte ZÁZNAM: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře

Kabinet Andreje Babiše má před sebou další jednání vlády. Na něm by se měli ministři opět bavit ještě o tvrdších opatřeních, než jaká platí dnes. Podle ČSSD je třeba omezit a částečně i uzavřít podniky, jinak současná už tak tvrdá opatření nezaberou a za tři týdny budeme tam, kde jsme nyní. Na jednání se opět řešila i vyšší nemocenská a testování ve firmách.

reklama

„V tuto chvíli hrozí, že pokud půjdeme polovičatou cestou, jak platí opatření teď, budeme za tři týdny na číslech dneška. Myslím si, že jsme všichni toho názoru, že musíme udělat lockdown pořádně,“ řekla v pondělí na tiskové konferenci ještě před jednáním vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

K tématu

Omezení ve firmách by mělo fungovat především do té doby, než se podaří zajistit dostatek testů. Do průmyslu by mělo jít i více než tři miliony testů, které byly původně určené pro školství.

Proti uzavření průmyslu se ale dlouhodobě staví ministři ANO. Primárně proti je ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo ministryně financí Alena Schillerová.

Na vládě se bude v souvislosti s tím řešit i povinné testování ve velkých firmách, které se původně mělo rozjet ve středu, zřejmě se ale ještě zpozdí. ČSSD prosazuje, aby se povinné testování rozjelo ve firmách nad 50 zaměstnanců s tím, že dokud se tak nestane, firmy přejdou na sváteční provoz.

Dalším tématem jednání vlády bylo i zvýšení nemocenské pro zaměstnance, kteří se léčí s koronavirem. Vláda schválila navýšení nemocenské ze 60 na 100 procent příjmu po dobu března a dubna. Alternativou je pak 500 korun příspěvek za den v karanténě pro ty, kdo nemají zaměstnanecký poměr.

Opatření má přispět k omezení šíření koronavirové nákazy v Česku. Má bránit propadu příjmu a motivovat lidi k tomu, aby s příznaky zůstali doma či aby po setkání s nakaženými nastoupili do karantény. Náhradu mzdy v prvních dvou týdnech nemoci či karantény vyplácejí pracovníkům zaměstnavatelé. Zvýšené výdaje by si měli odečíst ze sociálních odvodů.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Joe Biden

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Ve veřejném prohlášení poté Biden mluvil o „vraždě za bílého dne a skvrně na duši Američanů“. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama