Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu, míní Hilšer

Neúspěšná kandidátka do Sněmovny Jana Bobošíková ve vysílání na CNN Prima NEWS zkritizovala všechny, kteří v posledních týdnech ve veřejném prostoru šířili nepodložené spekulace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. „Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace,“ reagoval senátor Marek Hilšer.

Miloš Zeman v pátek poprvé veřejně promluvil od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl 10. října hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 sdělil, že se chystá jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Promluvil také o svém zdravotním stavu. Cítí se prý dobře a přiznal, že již měsíc nekouří.

„S chutí jsem si rozhovor poslechla. Vrací se starý Miloš Zeman se svými vtipy, dikcí i sarkasmem. Je v dobré mentální kondici. Otázkou je, jak je na tom fyzicky. Měla jsem ale z rozhovoru dobrý pocit,“ pochvalovala si Jana Bobošíková ve vysílání CNN Prima NEWS.

I když zdravotníci už Zemana přesunuli z jednotky intenzivní péče na normální pokoj, prezident stále nesmí přijímat návštěvy. V pátek se tedy s premiérem Andrejem Babišem (ANO) spojil telefonicky. V sobotu by pak měl prostřednictvím videokonference jednat s Petrem Fialou. Podle Bobošíkové ani takový režim Zemanovi nebrání, aby plnil své povinnosti.

„Nejsem lékař, ale z toho, co jsem slyšela v rozhovoru, jsem hluboce přesvědčena, že pan prezident je schopen vykonávat své pravomoci. Možná kvůli epidemické situaci nemůže přijímat návštěvy, ale když se koukneme na britskou královnu, která přijímá prostřednictvím videokonferencí pověřovací listiny od velvyslanců, nemyslím si, že by něco bránilo tomu, aby hlava státu pracovala po nějaký čas tímto způsobem, a to třeba i několik měsíců,“ uvedla.

Zároveň zkritizovala všechny, co v posledních týdnech o Zemanovi šířili nepodložené spekulace. Podle senátora Marka Hilšera však tuto situaci zavinila prezidentova kancelář.

„Hrad mlčel, zatímco veřejnost nevěděla, co se děje, a viděla prezidenta, jak ho vezou do nemocnice. Je přirozené, že se vyrojily spekulace. Prezident není monarcha, můžeme vést debaty o jeho zdravotním stavu a lidé se mohou mýlit. Je ale potřeba to řešit lidsky,“ zdůraznil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zpráva lékařského týmu, kterou kancléř Vratislav Mynář obdržel 13. října, hovořila o tom, že hlava státu není schopna vykonávat své pracovní povinnosti. Hrad přesto odmítal o Zemanově stavu informovat veřejnost a neodpovídal ani na dotazy Senátu. Ten nakonec úryvky zmíněné zprávy zveřejnil.

Tagy:
zdraví prezident politika Miloš Zeman Marek Hilšer Jana Bobošíková Divoká karta

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

08:22

Analytici ISW předpovídají pád Lymanu během 72 hodin

07:57

Ukrajinská vojska nejspíše osvobodí Lyman během 72 hodin, předpověděl ISW. Ukrajina podle Zelenského převzala iniciativu ve válce proti Rusku.

07:44

Projev ruského prezidenta Vladimira Putina byl ostrý a odtržený od reality, říká expert

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.