reklama

Přibáň: Snad se Babiš neinspiruje Trumpem, loni jsme také nečekali útok na Kapitol

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v lecčems inspiroval bývalým prezidentem USA Donaldem Trumpem. V rámci předvolební kampaně od něj například okopíroval červené kšiltovky. Právník a pedagog Jiří Přibáň doufá, že se Babiš neinspiruje také v Trumpově odmítání výsledků voleb, který vygradoval útokem jeho příznivců na Kapitol.

reklama

Přibáň zprvu reagoval na Babišovo úterní prohlášení, že mu prý při nedělní návštěvě v Lánech prezident Miloš Zeman slíbil pověření sestavením vlády. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček přitom ihned po schůzce hovořil o opaku.

Prváník Babišova slova okomentoval zněním paragrafu 310 Trestního zákoníku. Tento paragraf se týká rozvracení republiky. „Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost ČR anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti ČR nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let,“ citoval pedagog.

Od mobilizace chybí jen krok k násilí v ulicích

Nyní Přibáň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poukázal na to, že v Babišově případě může jít o eskalaci konfliktu v zemi. „Loni touto dobou jsme si taky nemysleli, že někdo vezme Kapitol ve Washingtonu útokem,“ řekl právník s odkazem na násilí v USA zkraje ledna po prezidentských volbách v USA.

Výsledky tehdy odmítl uznat poražený kandidát a exprezident Donald Trump. Přibáň připomněl, že se jím Babiš již v minulosti inspiroval. „Kdysi si nasadil třeba tu stejnou červenou čepici,“ zmínil pedagog. Přeje si proto, aby té inspirace „nebylo až příliš“.

„Poslanecká sněmovna se sejde i když ji prezident nesvolal, ale pokud by někdo chtěl zpochybňovat politický proces sestavování vlády, tak od zpochybňování je krok k mobilizaci voličů proti těm stranám, které vyhrály. A od té mobilizace, jak ji vidíme z USA, je jen jeden krok k tomu, aby se to přelilo v násilí do ulic,“ dodal v pořadu 360° Přibáň.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama

Domácí zpravodajství

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

reklama