reklama

Příroda v pytli

Ilustrační foto
Zdroj: National Geographic

Stáli jsme na pokladně a ve frontě před námi měla zákaznice několik výrobků v plastových obalech. Pokladní jí nabídla plastový sáček. Proč? Proč balíme obal do obalu? Proč balíme do plastu ovoce, které má slupku?

reklama

Stáli jsme na pokladně a ve frontě před námi měla zákaznice několik výrobků v plastových obalech. Pokladní jí nabídla plastový sáček. Proč? Proč balíme obal do obalu? Proč balíme do plastu ovoce, které má slupku?

Byla jsem se podívat na 20 let staré skládce a propadala jsem se po kolena do sáčků, PET lahví a plastových obalů od jídla a drogerie. Byl tam vyvrácený strom, který měl kořeny plné sáčků. Odpad poletoval po okolí. Na sáčky v korunách stromů jsme si asi už tak nějak zvykli. A takových nesmrtelých plastových kopců jsou v naší republice stovky - prohlédněte si mapu skládek v ČR na www.KonecDobySkladkove.cz. Dokonce na ně vyvážíme polovinu pečlivě vytříděných plastů ze žlutých kontejnerů! Protože vláda nemá koule dostatečně zvýšit demotivační poplatek za vytváření znečištění přírody.

Přitom tři čtvrtiny materiálů, které se povalují na skládkách, by šly znovu využít. A navíc recyklační průmysl vytváří několikanásobně více pracovních míst než skládkování. Prostě zbavit se skládek, přináší samé výhody, což už vědí ve všech zemích Evropy, protože více skládek než u nás najdete už jen v Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku.

Podpořte konec starých nepořádků na www.JSMEVPORADKU.cz!

Prima Mazlíček
Prima Mazlíček

Bezobalové nakupování není jaderná fyzika. Nosíte si vlastní plechovou láhev, textilní sáček, případně krabičku z pevného plastu nebo zavařovačku (věčně nedojídám jídlo v restauraci). Odmítáte brčka a jiné potřeby na jedno použití a nákup berete do vlastních obalů. Nikde nikdo neměl problém. A pokud jste zapomětliví, pořiďte si sáčků víc a nechte si je po kapsách. Pokud zapomenete láhev/kelímek nebo krabičku, můžete zkusit poprosit o zavařovačku. Většina restaurací a bister je má někde třeba od okurek. Pohodlně se v ní nese káva, čaj, polévka, hlavní jídlo i dezert. Do zavařovaček se běžně nakupuje v obchodech bez obalu (pomazánky, oleje, mouky, luštěniny, obiloviny, prací prostředky, aj.).

Všechna tahle snaha je moc důležitá, protože je třeba předcházet vzniku odpadu, jak jen to jde. Mikroplasty se našly ve vodě, v půdě, v soli, v rybách a dokonce už i v ovzduší!

Bohužel, když dělali výzkum, co za předměty tvoří kontinenty plastových odpadků v oceánech, tak zjistili, že například nesmysl jménem plastová brčka, tvoří pouhých 0,03 %! To ale vůbec neznamená, že brčka nejsou problém. Naopak. Pokud miliardy brček nejsou ani půl procenta odpadu, tak máme VELKÝ problém.

Jak vedle bezobalového (zero waste) životního stylu pomoci planetě ještě víc? Nekonzumovat mořské ryby. Protože téměř 50 % plastového odpadu v oceánech tvoří rybářské sítě z intenzivného průmyslového rybolovu.

(Překlad textu následujícího obrázku: „Mohu dostat plastový sáček prosím?" - „Ten už máte v té rybě, pane.")

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
reklama
Zemřela filmová legenda Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let

Kultura

Domácí zpravodajství

Otevírání sjezdovek? Ne. Jsou plné nemocnice a za rohem britská mutace, varuje Hamáček
Šedo: S Blatným jsem za celou dobu mluvil asi patnáct minut, tak se pracovat nedá
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin
Deset tisíc očkovaných denně. Kdy začne fungovat velkokapacitní očkovací centrum?
Další články
reklama
reklama