reklama

Příroda v pytli

Ilustrační foto
Foto: National Geographic

Stáli jsme na pokladně a ve frontě před námi měla zákaznice několik výrobků v plastových obalech. Pokladní jí nabídla plastový sáček. Proč? Proč balíme obal do obalu? Proč balíme do plastu ovoce, které má slupku?

reklama

Stáli jsme na pokladně a ve frontě před námi měla zákaznice několik výrobků v plastových obalech. Pokladní jí nabídla plastový sáček. Proč? Proč balíme obal do obalu? Proč balíme do plastu ovoce, které má slupku?

Byla jsem se podívat na 20 let staré skládce a propadala jsem se po kolena do sáčků, PET lahví a plastových obalů od jídla a drogerie. Byl tam vyvrácený strom, který měl kořeny plné sáčků. Odpad poletoval po okolí. Na sáčky v korunách stromů jsme si asi už tak nějak zvykli. A takových nesmrtelých plastových kopců jsou v naší republice stovky - prohlédněte si mapu skládek v ČR na www.KonecDobySkladkove.cz. Dokonce na ně vyvážíme polovinu pečlivě vytříděných plastů ze žlutých kontejnerů! Protože vláda nemá koule dostatečně zvýšit demotivační poplatek za vytváření znečištění přírody.

Přitom tři čtvrtiny materiálů, které se povalují na skládkách, by šly znovu využít. A navíc recyklační průmysl vytváří několikanásobně více pracovních míst než skládkování. Prostě zbavit se skládek, přináší samé výhody, což už vědí ve všech zemích Evropy, protože více skládek než u nás najdete už jen v Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku.

Podpořte konec starých nepořádků na www.JSMEVPORADKU.cz!

Bezobalové nakupování není jaderná fyzika. Nosíte si vlastní plechovou láhev, textilní sáček, případně krabičku z pevného plastu nebo zavařovačku (věčně nedojídám jídlo v restauraci). Odmítáte brčka a jiné potřeby na jedno použití a nákup berete do vlastních obalů. Nikde nikdo neměl problém. A pokud jste zapomětliví, pořiďte si sáčků víc a nechte si je po kapsách. Pokud zapomenete láhev/kelímek nebo krabičku, můžete zkusit poprosit o zavařovačku. Většina restaurací a bister je má někde třeba od okurek. Pohodlně se v ní nese káva, čaj, polévka, hlavní jídlo i dezert. Do zavařovaček se běžně nakupuje v obchodech bez obalu (pomazánky, oleje, mouky, luštěniny, obiloviny, prací prostředky, aj.).

Všechna tahle snaha je moc důležitá, protože je třeba předcházet vzniku odpadu, jak jen to jde. Mikroplasty se našly ve vodě, v půdě, v soli, v rybách a dokonce už i v ovzduší!

Bohužel, když dělali výzkum, co za předměty tvoří kontinenty plastových odpadků v oceánech, tak zjistili, že například nesmysl jménem plastová brčka, tvoří pouhých 0,03 %! To ale vůbec neznamená, že brčka nejsou problém. Naopak. Pokud miliardy brček nejsou ani půl procenta odpadu, tak máme VELKÝ problém.

Jak vedle bezobalového (zero waste) životního stylu pomoci planetě ještě víc? Nekonzumovat mořské ryby. Protože téměř 50 % plastového odpadu v oceánech tvoří rybářské sítě z intenzivného průmyslového rybolovu.

(Překlad textu následujícího obrázku: „Mohu dostat plastový sáček prosím?" - „Ten už máte v té rybě, pane.")

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama