Přivolá pomoc, když vy nemůžete: Novinky v aplikaci Zvíře+ chrání vás i mazlíčka

Mobilní aplikaci Zvíře+, která pomáhá řešit obtížné situace spojené se zvířaty, jsme vám představili v jednom z našich dílů pořadu Prima Mazlíček. Ať už se jedná o pokousaného psa, nemocnou kočku, sraženou srnu či uvíznutého koně, aplikace uživatelům poradí, jak v těchto případech správně postupovat. Nyní její vývojáři přicházejí s novinkami. Přibyla funkce, která upozorní na zatoulané domácí mazlíčky, nebo unikátní funkce takzvaného osobního strážce. Ta naopak chrání majitele na jeho cestách přírodou se zvířecím parťákem. Monitoruje totiž jeho přesný pohyb a v případě neaktivity vyšle upozornění jeho blízkému.

„Aplikace je chytrým asistentem při péči o zvířata. Jejich majitelé si do ní mohou zapsat všechny důležité termíny spojené s veterinární kontrolou či lékařské záznamy zvířete. Mezi nejdůležitější nové možnosti patří také funkce Hlášení, jež upozorní na otrávenou návnadu či zatoulané zvíře. Novinkou je i funkce Osobní strážce. Ta slouží uživatelům, kteří se vydávají na výlety na málo frekventovaná místa,“ představuje výhody Soňa Karaivanova, jedna ze zakladatelek aplikace Zvíře+.

Na koně už jen bezpečně

Aplikace totiž nově využívá schopností chytrých mobilních telefonů pro stanovení přesné polohy díky GPS. Funkci Osobní strážce mohou uživatelé aktivovat v momentě, kdy se zvířetem vycházejí na procházku nebo vyjíždějí na projížďku. Mobilní telefon přitom celou dobu zaznamenává jejich polohu. Jestliže uživatelé zůstanou stát na jednom místě, zařízení se po 3 minutách rozvibruje. Pokud uživatel telefon neutlumí, aplikace automaticky posílá GPS souřadnice zvolenému nouzovému kontaktu, například blízkému člověku. Ten má potom k dispozici přesnou polohu člověka, který může být například těžce zraněný nebo v bezvědomí.

„K vývoji této funkce nás vedly jednak vlastní zkušenosti, jednak statistiky. Jedním z nejčastějších zranění, se kterým se musejí záchranáři potýkat, je pád z koně. To má pro lidi bohužel někdy až tragické následky. Tuto funkcionalitu proto ocení zejména koňáci. Poranit se však člověk může, i když jde jen do lesa vyvenčit psa. V každém případě hraje klíčovou roli čas,“ říká Karaivanova.

Podobně aplikace chrání i zdraví a život zvířat. Nouzovým tlačítkem Potřebuji pomoc mohou uživatelé zkontaktovat nejbližší zvířecí záchrannou službu nebo veterináře. „Setkali jsme se s několika případy, kdy v létě psy na procházce pobodal hmyz nebo je uštkla zmije. Případná alergická reakce psa je potom velmi rychlá. K veterináři se tak musejí dostat co nejdříve,“ popisuje Karaivanova.

Pomáhá s hledáním ztracených mazlíčků

Zvířatům mohou ublížit rovněž nebezpečné návnady, ve kterých jsou často hřebíky, žiletky nebo dokonce prudký jed. Zprávy o jejich nálezech se přitom objevují několikrát do roka. Aplikace Zvíře+ proto nově poskytuje funkci Hlášení. Díky ní mohou uživatelé na podezřelou návnadu upozornit ostatní.

Funkce navíc uživatelům aplikace dovoluje upozornit na zatoulaná zvířata, nejčastěji psy. „Lidé mnohdy nevědí, kde hledat jejich původní majitele, a proto fotky nalezenců sdílejí různě po sociálních sítích nebo posílají na obecní úřady. Chtěli jsme celý proces zjednodušit, a proto jsme vytvořili platformu, v níž všechna nalezená i ztracená zvířata evidujeme. Navíc se díky GPS automaticky nahlašuje jejich poloha,“ vysvětluje Karaivanova. Po vytvoření hlášení se nově všem uživatelům aplikace v okruhu 20 kilometrů na mobilu objeví automatické upozornění.

Poradí i na cestě

Aby uživatelé všem nebezpečným situacím předcházeli, připravila pro ně aplikace Zvíře+ také přehled tipů nejen pro péči o zvířata. V aplikaci se lidé dozvědí například i to, co dělat v případě, že svým autem srazí divokou zvěř. „Řidiči jsou ve většině případů po srážce v šoku. Často potom reagují tak, že od nehody odjedou. Vždy by ale měli přivolat policii, a to i v případě, že nemají poškozené auto. Nemusí se však bát pokuty. Srážka se zvěří se označuje jako nezaviněná nehoda. To už jim ale vysvětlí naše aplikace,“ uzavírá Karaivanova.

O aplikaci Zvíře+

Aplikace Zvíře+ byla vyvinuta, aby uživatelům pomáhala s péčí o zvířata. Funguje i offline, obsahuje užitečné funkce, relevantní rady a důležité kontakty, které majitelům zvířat pomohou vždy, když jsou oni i jejich zvířecí parťáci v ohrožení. Zvíře+ spolupracuje například s pražskou veterinární záchrannou službou Pet-Medic či se složkami IZS a tvoří tak unikátní systém péče o zvířata.

Aplikaci bezplatně stáhnete na AppStore a Google Play.

Hlavní zprávy

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu
360°

Arabista: Pobodání Rushdieho? Projev sporu muslimského světa a „rouhačského“ Západu

Britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, který byl při besedě v New Yorku napaden a pobodán zřejmě sympatizantem íránských revolučních gard, ve své knize Satanské verše z roku 1988 popsal rozdílnost západní a islámské kultury. Kvůli tomuto dílu ale čelí trestu smrti za urážky koránu a proroka Mohameda. Podle arabisty Petra Pelikána jde o viditelný projev konfliktu mezi muslimským světem a „ateistickým a rouhačským“ Západem.

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku
Ukrajina

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:49

Ukrajinská armáda sestřelila ruský letoun Su-25 a zničila čtyři drony

11:06

Ukrajinské přístavy opustily další dvě lodě vezoucí obilniny, uvedla Ankara

10:47

Rusové ostřelovali obytnou čtvrť v Nikopolu. Vypálili přes 30 raket, tvrdí gubernátor

10:37

Smrtelná síla Javelinu: Ukrajinci zveřejnili záběry demolice dalšího ruského tanku

Povinné topení jen do 18 stupňů? Za nedodržování hrozí lidem kontroly i tučné pokuty

Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.

Živě
ON-LINE: EU není supermarket, vzkázal Zelenskyj. Vyzval k přerušení víz pro Rusy

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.

Konec strachu z požáru. Lidé z Hřenska se po třech týdnech vracejí domů

Aktualizováno

Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice ze Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená. Oheň se u osady Mezná podařilo hasičům v minulých týdnech s vypětím sil zastavit, jiskry však létaly i desítky metrů daleko.

Čtyři hacknuté účty za minutu. Češi se neumí bránit před kyberútoky, jaké dělají chyby?

Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?

Domácí zpravodajství

Babišova kauza ve Francii? O své voliče by nepřišel, i kdyby zabil holčičku, říká analytik

Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.

Mlejnek splnil veškeré předpoklady. Rakušan si za jmenováním šéfa špionů nadále stojí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Hasiči po 20 dnech zdolali ohnivou hydru v Českém Švýcarsku a předali poslední hašená místa

Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.