Problémy s novým ministrem? Zeman se chce po hospitalizaci předvést, míní Svoboda

Prezident Miloš Zeman svůj odpor k jednomu z kandidátů na ministra budoucí vlády Petra Fialy (ODS) dává najevo i proto, že se chce po hospitalizaci předvést. Možnou motivaci hlavy státu poodhalil ve vysílání CNN Prima NEWS exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) poukazuje na to, že Zeman si tímto krokem zároveň snaží vymezit mantinely do budoucna.

Podle Svobody je patrné, že Zeman se po týdnech ve vážném zdravotním stavu chce znovu dostat do vůdčí role. „Představte si to lidsky. Čtete, že se na vás bude aplikovat článek 66 Ústavy, že nejste schopen vykonávat úřad. Tak se chcete předvést,“ připomněl Svoboda nedávné jednání mezi senátory i poslanci o možnosti odebrat hlavě státu na čas kvůli nemoci některé pravomoci.

O silný návrat do politického dění se tak Zeman snaží prostřednictvím svých výhrad vůči jednomu kandidátovi na ministra Fialovy vlády. Prezident ani budoucí premiér sice neprozradili, o koho konkrétně se jedná, nejčastěji se ale spekuluje o pirátském nominantovi na šéfa diplomacie Janu Lipavském.

Podle Svobody je tak budoucí předseda vlády v nejisté situaci a dopadnout to může různě. Pokud by si Fiala na svých kandidátech trval, tak by Zeman nemusel problémového ministra jmenovat a daný resort by řídil někdo jiný. Ostatně to už v minulosti udělal, když mu vadili kandidát na ministra zahraničí Miroslav Poche a později i Martin Šmarda (oba ČSSD), který měl zamířit na resort kultury. „Nebo bude nadále vládnout vláda v demisi,“ dodal Svoboda druhou možnost, při které by Zeman jmenování Fialovy vlády protahoval.

Aktuálně podle slov bývalého předsedy KDU-ČSL záleží na tom, který z politiků přesvědčí toho druhého. „Jak tento dialog dopadne, nevím, ale prezident to činí i proto, že je prezidentem a že se s ním musí počítat. Tak si vybral jednoho z kandidátů a uvidíme, kdo s koho, protože jeden bude muset couvnout,“ zmínil exministr zahraničí.

Škromach: Zeman si vytváří manévrovací prostor

Zemanův dlouholetý oblíbenec v ČSSD a bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach říká, že prezident si tímto jednáním jednoduše snaží vytvořit manévrovací prostor pro budoucí jednání s premiérem.

Poukazuje však na to, že prezident nemá právo vetovat kandidáta na ministra, protože se mu nelíbí. „Každý prezident si vytváří určitý prostor, aby do toho mohl vstupovat. A Miloš Zeman byl v tomto ohledu mistr,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Škromach.

Zároveň zmínil, že podobně se chovali i prezidenti Václav Havel i Václav Klaus. „Byl jsem několik týdnů ministrem zdravotnictví, protože Václav Klaus odmítl jmenovat Davida Ratha,“ připomněl Škromach úsměvnou osobní zkušenost.

K Lipavskému dodal, že ministr zahraničí si navzdory rozdílným pohledům na politiku v jiných státech musí řídit podle vlády: „Případný kandidát na ministra zahraničí bude muset respektovat vzájemné dohody. Bude potřeba udržet jednotný pohled.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.