reklama

Prohlášení vlády by neprošlo ani jako seminární práce. Jsou tam chyby, kritizuje ekonom

Ekonom, proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a také kandidát Trikolóry v poslední sněmovních volbách Miroslav Ševčík zkritizoval programové prohlášení nové koaliční vlády. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS také prozradil, kdo by byl podle něj nejlepším příštím guvernérem České národní banky.

reklama

Nový kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) vládne od čtvrtečního podvečera s důvěrou Sněmovny. Programové prohlášení, kvůli kterému se před finálním hlasováním vedla dlouhá debata zejména díky opozičním poslancům, je ale pod drobnohledem politiků, expertů i běžných občanů už od pátku 7. ledna.

„Prohlášení vlády by u nás neprošlo ani jako seminární práce. Jsou tam chyby a duplicity. Politické prohlášení lidem v problémech nepomůže, ale to ani vláda. Politici by museli najít odvahu a říct, že cena energie se odvozuje od emisních povolenek, které jsou naprostý nesmysl,“ uvedl Ševčík, který je dlouhodobým kritikem takzvaného Green Dealu a „zelené politiky“ EU.

Ekonom Jan Švejnar, který je také členem Národní ekonomické rady vlády, pak více než 50stránkové prohlášení nechtěl komentovat. Novému kabinetu by ale přece jen pár rad dal.

„Politika státu se musí zaměřit na to, jak zmírnit negativní dopad ekonomiky na 400 tisíc nejchudších domácností. Následně musí všechny složky státu spolupracovat. Stát má dvě velké páky – vládu s ministerstvem financí a centrální banku. Jestliže se budou křížit, tak je to strašně těžké. V dobře fungujících ekonomikách to jde, například v USA,“ zmínil.

„Kdyby spolupracovaly jako době namazaný stroj, není inflace 7 procent,“ oponoval Ševčík. „Inflace je globální,“ reagoval na to Švejnar.

Guvernér ČNB? Podle Ševčíka exprezident Klaus

Došlo také na téma příštího guvernéra České národní banky. Současnému šéfovi Jiřímu Rusnokovi končí na konci června jeho druhý mandát a znovu tak kandidovat nemůže. „Měl by to být někdo jako Rašín. Nejlepším adeptem by byl bývalý prezident a ministr financí Václav Klaus,“ prohlásil Ševčík. Švejnar jméno svého favorita neprozradil.

Podle odhadů budou o tento prestižní post soupeřit hlavně současní viceguvernéři Tomáš Nidetzký a Marek Mora, ve hře je i šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý nebo člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Právě Nidetzkému končí letos v polovině roku mandát a prezident bude rozhodovat o jeho prodloužení. V roce 2023 pak skončí mandát Oldřichu Dědkovi, který v radě společně s Alešem Michlem tvoří „opozici“ a hlasoval proti zvyšování úrokových sazeb. Morovi bude mandát končit v roce 2024. O Dlouhém je pak známo, že cílí na vyšší post, než je prezident Hospodářské komory.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

reklama

Domácí zpravodajství

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Významný nárůst počtu pozitivních školáků. Testy jich odhalily opět přes tři tisíce

Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3 357 případů koronaviru, z toho 3 016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol. Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dříve a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna.

Blažkův náměstek Daňhel zpracovával účetnictví firmě zapojené do daňových podvodů

Radomír Daňhel, politický náměstek ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), zpracovával účetnictví firmě, která byla zapojená do stamilionových daňových podvodů. Podnikatelé Hussein Rekhem a Saman El-Talabani za ně loni dostali několikaleté tresty. Daňhel v kauze figuroval jen jako svědek. O podvodech podle svého vyjádření nevěděl. Podle odborníků si ale podezřelého jednání svých klientů všimnout musel. Uvedly to Hospodářské noviny (HN) a server Aktuálně.cz.

reklama