Propad trhu s byty. S koupí ještě počkejte, radí experti a prozradili trik na fixaci hypoték

Hypoteční trh zažívá kolaps.

Nejsou nájemní byty

Hypoteční trh zažívá kolaps. Zájem o pořízení nových hypoték totiž spadl o desítky procent. Společně zaznamenal výrazný propad i trh s byty. Zájemců o pořízení vlastního bydlení je totiž v porovnání s loňskem jako šafránu. Podle ekonomů není propadům na realitním trhu konec. Zájemci o vlastní střechu nad hlavou si mají ještě počkat a radu mají i pro ty, které čeká konec hypoteční fixace.

Úroky na pořízení nového bytu, které poletí až do nebe. Tak to vypadalo během posledních měsíců na hypotečním trhu. Situace se ale změnila, a banky proto s růstem hypotečních úroků zabrzdily. „Hypotéky se nachází na svém maximu za posledních 20 let, byť poslední dobou pozorujeme jejich mírné zlevňování,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

„Pokud se nic nezmění, nepřilétnou další černé labutě, tak náš předpoklad je, že by ty hypotéky již dále zdražovat neměly,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Jejich aktuální výše je momentálně kolem šesti procent. A to už může peněženku těch, co je splácí, pořádně bolet. Zatímco před dvěma lety jste za třímilionovou hypotéku na 30 let zaplatili měsíčně kolem 11 tisíc, teď je to skoro 18 tisíc.

Ceny bytů se propadají

Lidé, které redakce CNN Prima NEWS oslovila, se shodují, že za současných podmínek není možné hypotéky s běžným příjmem zaplatit. Navíc se domnívají, že jejich výše ještě poroste. Do zadlužení na tak vysoký úrok se tak pouští jen minimum lidí. Banky v září poskytly o 82 procent méně hypoték než před rokem. To zabrzdilo i poptávku po vlastních bytech. Jejich ceny se proto propadají.

„Jako příklad můžeme uvést byt 3+kk Praha 4, Modřany. Klienti za něj chtěli dlouhodobě částku blížící se sedmi milionům, a nakonec byla cena realizovaná za 6 150 000 korun,“ uvedl realitní agent Jan Martina. Hůře jdou na odbyt i novostavby. Ve třetím čtvrtletí se jich v Praze prodalo o 60 procent méně než před rokem.

„V posledních měsících se poptávka po nových bytech výrazně zpomaluje,“ sdělil generální ředitel developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský. Generální ředitel další developerské společnosti – Skanska Reality – Petr Michálek dodal, že v následujícím roce možná budou nuceni některé projekty odložit.

Jak vyzrát na vysoké úroky?

S cenami nových bytů ale developeři moc dolů jít nechtějí – zatím. „Jakmile developer začne zlevňovat, tak lidé ještě více budou vyčkávat na další zlevnění, a dostává se to do spirály. Tomu chtějí za každou cenu zabránit,“ vysvětlil Kovanda. Těm, co v tuto dobu končí hypoteční fixace, ekonomové její další fixování neradí.

„Já bych proto doporučil takový trik – vzít tu nejoptimálnější úrokovou sazbu bez ohledu na délku fixace a ve chvíli, kdy se objeví výhodnější úvěr, tak mohou úvěr bez poplatků refinancovat u další banky,“ uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Podobnou radu mají ekonomové i pro ty, co nové bydlení vyhlíží. Podle jejich slov se teď vyplatí počkat a vydělat na tom.

Tagy: