Šlachta: Propuštění Ratha po polovině trestu je nevýchovné. Taková je ale naše justice

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath byl propuštěn z vězení. Odsouzen byl za korupci. Podle bývalého šéfa Útvaru pro organizovaný zločin a předsedy hnutí Přísaha Roberta Šlachty je Rathovo propuštění nevýchovné. Co na to říkají další politici?

Rath si odseděl polovinu svého trestu. Navíc dostal sedmiletou podmínku. K propuštění bývalého hejtmana má dojít během několika hodin. „Jedna linie je to, že splnil podmínky propuštění a o jeho propuštění rozhodl krajský soud. Tam je všechno v pořádku. Na druhou stranu všichni víme, co provázelo odsouzení doktora Ratha. Podle mě je propuštění po polovině trestu nedostatečné,“ má jasno Šlachta.

„Už bych skoro řekl, že po letech ten trest není výchovný a odpovídající. To je ale stav naší justice,“ dodal bývalý šéf ÚOOZ.

Podle advokáta Jana Vučky se Rathovo propuštění dalo očekávat. „Prvostupňový soud o tom jednou už rozhodl a odůvodnil to. Nemyslel jsem si, že druhostupňový soud by to zrušil. Podmíněné propuštění není automatické, ale řekněme za zásluhy. Musí dokázat, že se polepšil, být kladně hodnocen z věznice a nějak demonstrovat svoji nápravu. Pan doktor Rath dokonce jasně deklaroval, že si trest zasloužil, a soud to přijal jako dostatečný důkaz,“ vysvětlil Vučka.

K jeho propuštění se vyjádřila i řada politiků. „Nepřekvapilo mě to, očekával jsem propuštění už před Vánoci, mluvilo se o tom začátkem prosince. S ohledem na situaci jsem to očekával dříve, podle informací, které byly veřejné. Choval se příkladně, pracoval v nemocnici, chce tam pracovat i do budoucna na kratší úvazek,“ uvedl pro CNN Prima NEWS bývalý předseda vlády Jiří Paroubek.

Odborník, nebo manipulátor?

Rathovi po propuštění volal. „Jsem ale v zahraničí, mám tu šestihodinový posun. Předpokládám, že až přestane dávat rozhovory, tak se mi ozve,“ doplnil s tím, že měl k bývalému hejtmanovi Středočeského kraje specifický vztah.

Podle Paroubka je Rath chytrý člověk a odborník. „Když se ale dostane do problému se zákonem, a on sám říká, že rozsudek přijímá bezezbytku, tak si nemyslím, že by bylo dobré, aby šel do politiky. Další jeho důvody chápu a respektuji,“ dodal.

O něco odlišnější názor má na Ratha bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl z ODS. „Říkal jsem si, že kdo s čím zachází, s tím také schází. David Rath jako velmi schopný manipulátor zkriminalizoval lidi kolem sebe. Výsledek známe všichni. Myslím, že teď má velkou radost, že se o něm mluví, protože z něj pak děláme celebritu,“ uvedl Bendl.

„Kauza Davida Ratha je bohužel jedna z velmi mála korupčních kauz, které někdo v České republice dotáhl do toho, že si ji šel někdo odsedět. V České republice to není úplně zvykem,“ dodala předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
  Zlínský kraj

  Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

  Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  07:40

  KyivPride, průvod na podporu LGBT+ komunity, se přesune do Varšavy

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.