Protesty ve Francii OBRAZEM: Země se topí v odpadcích, vláda odmítá tlaku ulice ustoupit

Král Karel III. Paříž nenavštíví, jeho první zahraniční cesta byla odsunuta kvůli protestům proti důchodové reformě, které stále zmítají Francií. Britského panovníka o to požádal prezident Emmanuel Macron. Karel III. měl do Francie přijet na čtyřdenní návštěvu v neděli. Na úterý je ovšem plánovaná další generální stávka proti reformě. Vláda tlaku ulice nechce ustoupit.

Dramatické zhoršení situace – Francie bouří. Zažívá ty nejhorší protesty proti reformě důchodů. Ve čtvrtek se v ulicích po celé zemi podle odborů sešlo 3,5 milionu lidí.

Policie předvolala přes 450 lidí, zraněných policistů je více než čtyři sta. Zranění utrpěli i protestující. V ulicích jsou tisíce tun odpadu. Ty se často mění v hořící barikády. Od jedné takové ve čtvrtek v Paříži vzplál dům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bez reformy vás čeká důchod o 12 tisících, varuje mladé analýza. Experti radí investovat

„Začalo to všechno hořet. Snažili jsme se odstranit co nejvíce odpadků a mysleli na jedinou věc – co nejrychleji evakuovat lidi z domu,“ uvedla policistka mimo službu. Podobných ohňů vzplálo jen v Paříži ve čtvrtek kolem 140. Po celé zemi jich bylo více než devět stovek. Plameny pohltily například i radnici v Bordeaux.

Reforma bude do konce roku přijata

„To bychom neměli žádnou demokracii, kdybychom kvůli devíti stovkám ohňů v ulicích, napadání policistů a četníků stáhli zákon,“ mínil francouzský ministr vnitra. Vláda nemíní ustoupit násilí a tlaku ulice. Olej do ohně přilil i prezident Macron, dav podle něj nemá žádnou legitimitu. V prvním televizním projevu od schválení reformy Francouzům vzkázal, že reforma bude do konce roku přijata.

„Obvykle nechceme slyšet pravdu, ale říkám vám, že tato reforma není luxus, není to pro mě zábava, je to nutné pro naši zemi,“ uvedl prezident. Těžké rozhodnutí musel udělat v pátek ráno – Elysejský palác oznámil, že král Karel III. nakonec do Francie nezavítá.

„Vzhledem k oznámení o konání nové národní akce proti reformě důchodů 28. března, bude návštěva krále Karla III. odložena, abychom mohli jeho veličenstvo přivítat v podmínkách hodných našeho vzájemného přátelství,“ zní v prohlášení Elysejského paláce.

Opozice už je na koni – ustoupil Karel III., ustoupí i Macron. Pro Francii to není dobrá vizitka. Britský panovník si ji vybral jako první zemi, kterou v královské roli navštíví. Stejně tak v minulosti činila i jeho matka Alžběta II.

Tagy: