Prudký pokles důvěry Zemanovi i vládě. Prezident i Fialův tým jsou na historickém minimu

Důvěra občanů k prezidentu Miloši Zemanovi k červenci klesla na historické minimum. Zhoršilo se i hodnocení vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Vyplývá to z aktuálního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Jak si vedou další politické instituce?

Na otázku, zda lidé důvěřují prezidentovi, odpovědělo v květnu až červenci kladně 28 procent dotázaných, to je o deset procentních bodů méně oproti březnu a vůbec nejméně za celou dobu, kdy stojí Miloš Zeman v čele Pražského hradu. Tedy od roku 2013, kdy byl poprvé zvolen.

Stejný podíl dotázaných – 28 procent – důvěřují vládě. Také v tomto případě jde o poměrně výrazný pokles (o 7 procentních bodů) a nejhorší hodnocení za dobu fungování Fialova kabinetu. Nicméně ve srovnání se Zemanem za podstatně kratší dobu – od loňského podzimu.

„Z podrobnější analýzy dále vyplývá, že častěji prezidentovi důvěřují či méně nedůvěřují lidé ve věku od 65 let výše, dotázaní z obcí a malých měst s populací do 2 tisíc obyvatel, obyvatelé Čech a zvláště Středočeského kraje, důchodci a voliči ANO,“ uvedli autoři průzkumu. Nižší důvěru má hlava státu mj. u absolventů vysokých škol, u dotázaných z měst s populací od 5 do 20 tisíc obyvatel, Moravanů či voličů Pirátů a STAN.

Vládě častěji důvěřují například obyvatelé Prahy a Středočeského kraje, studenti, podnikatelé a voliči Spolu nebo PirSTAN. „Naopak relativně nižší důvěru nebo vyšší podíl nedůvěřujících vládě šetření ukázalo mezi respondenty od 55 let výše, dotázanými se středním vzděláním nebo vyučenými bez maturity,“ uvádí CVVM.

Nejlépe jsou na tom starostové a obecní zastupitelé

Průzkum zjišťoval i důvěru v další instituce. Jen menšina dotázaných věří Poslanecké sněmovně (26 %), o něco lépe jsou na tom Senát (32 %), krajská zastupitelstva (41 %) a hejtmani (43 %). Většina respondentů věří pouze obecním zastupitelstvům (61 %) a starostům (62 %).

Postoje dotázaných pravděpodobně ovlivnila ekonomická krize, vysoká inflace a strach z dalšího zdražování. Autoři průzkumu poukazují mj. na souvislost s poklesem spokojenosti s celkovou politickou situací.

Šetření probíhalo od 14. května do 11. července mezi 994 respondenty.

Tagy:
prezident Miloš Zeman Středočeský kraj ODS Petr Fiala hejtman Česká pirátská strana starosta Pražský hrad ANO 2011 zastupitelstvo vláda důvěra Centrum pro výzkum veřejného mínění veřejné mínění Poslanecká sněmovna ČR Senát Parlamentu ČR

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu, jenž v záři Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom dnes Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

18:16

Ukrajina se nikdy nemůže stát členem NATO a myslet si opak je bláznovství největšího kalibru, myslí si americký armádní analytik Daniel Davis

17:56

Ruský tisk informuje o úmrtích mezi mobilizovanými vojáky

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.