Průzkum: Volby by s náskokem vyhrálo ANO před ODS. ČSSD se přiblížila Sněmovně

Sněmovní volby by vyhrálo opoziční hnutí ANO se ziskem 32 procent hlasů, strany vládní koalice by dohromady získaly 41,5 procenta. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median. Do Sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která se stejně jako TOP 09 pohybuje kolem pětiprocentní hranice volitelnosti. Kdyby strany kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, ANO by vyhrálo před občanskými demokraty. Třetí by byli Piráti.

Do Sněmovny by se podle únorového průzkumu dostalo celkem sedm politických stran a hnutí. Nejvyšší voličské preference si drží hnutí ANO, které volí především důchodci a lidé ve věku nad 65 let. Následuje ODS, kterou by volilo 14,5 procenta převážně více vzdělaných lidí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Lidé podle průzkumu nejvíce věří Babišovi, Okamurovi a Zemanovi. Jak si stojí premiér Fiala?

Piráti mají aktuálně 11,5 procenta voličů, mezi nimiž je nejvíc mladých lidí. Čtvrté SPD, které si oproti poslednímu průzkumu pohoršilo o 2,5 procentního bodu, by získalo hlasy 9,5 procenta voličů, uvádí Median.

„Preference hnutí ANO od minulého šetření nepatrně vzrostly. Hnutí si tak nadále udržuje rostoucí trend. Mírně také posílila podpora ODS, Pirátů a STAN,“ okomentoval průzkum Median. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny atakují sociální demokraté. Na hranici volitelnosti se pohybuje také TOP 09. Není však jisté, že by se do dolní komory skutečně dostali. Statistická chyba průzkumu u malých stran se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu v obou směrech. Ve volbách by propadli lidovci, komunisti, Zelení, Přísaha a Trikolora.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v únoru určitě zúčastnilo 64 procent respondentů. Dalších 15 procent by účast zvážilo. Volební účast v říjnových volbách roku 2021 byla 65,43 procenta. Sběr dat pro volební model se konal od 12. února do 7. března. Průzkumu se zúčastnilo 1 011 respondentů.

Tagy: