Test nové Kia Sportage: Méně výrazná než Hyundai Tucson, chyb má ale minimum

Ostře sledovanou kategorii středně velkých vozů SUV obohatil nový korejský zástupce. Kia Sportage se vyrábí v Žilině a technicky má hodně společného se sesterským Hyundaiem Tucson. Přesto jde o zcela svébytný model na míle vzdálený předchozí generaci.

Sportage je nedílnou součástí modelové řady Kia již 28 let. Až nyní, ve své páté generaci, se však dočkala vůbec prvního ryze evropského provedení. Kromě svébytného designu se pyšní nejmodernějšími technologiemi, elektrifikovanými pohony, vyspělou konektivitou i praktickým interiérem a hromadou asistenčních systémů. Novinku jsme měli možnost vyzkoušet v tuhých zimních podmínkách.

Evropský originál

Oproti asijskému či americkému modelu je evropská verze Sportage například o 14,5 cm kratší, měří 4,52 m. S rozvorem 2 680 mm přerůstá minulou generaci a slibuje tedy více místa na palubě. Kia dobře ví, že Evropané kladou důraz na prostornost. Proto Sportage nabídne kufr s objemem 591 litrů se vzpřímenými a 1 780 litrů se sklopenými zadními sedadly.

Auto nicméně přebralo nápadný design od světové varianty. Přídi dominuje velká maska chladiče, která je doplněná o LED denní světla ve tvaru ostrých bumerangů. Světlomety jsou pak umístěné v rozích přídě a přecházejí do boku. Sportage nabídne možnost dvoubarevných laků, samozřejmě se také na její kapotě objeví nové logo značky.

Útulný pokojíček

Posed za volantem je stejně jako u předchozí generace velmi příjemný. Sedí se poměrně vysoko, tudíž má řidič dokonalý přehled o okolním dění. Celkově jsme se v interiéru nové Sportage cítili velmi uvolněně. Není totiž nijak předimenzovaný (to se nedá říci o přední masce auta), ani přetechnizovaný. Prostě krásně uklizený pokojíček, kde jsou všechny věci na svém místě.

U sourozeneckého modelu Hyundai Tucson je to zase zcela naopak. Atraktivní exteriér doplňuje už trochu přeplácaný a na náš vkus nesladěný vnitřek. Komfort na palubě Kii podtrhuje špičkové odhlučnění, které posádku kvalitně izoluje od míhajícího se světa za okny.

Také podvozek velkou měrou přispívá k celkovému pohodlí. Je příjemně kolébavý, ale na nerovnostech přitom dosti tuhý. Kola sice do jednotlivých nerovností bouřlivě zapadají, měkce uložené tlumiče s vysokými zdvihy je však zvládají dokonale tlumit.

Vyladěné svezení

Až dynamičtější svezení dá poznat některé nedostatky zbrusu nové evropské Sportage. Kompaktní karoserie typu SUV se v prudších zatáčkách dosti naklání, útěchou ale může být, že ne zase tolik jako předchozí čtvrtá generace. Práce inženýrů na vylepšení stability tedy nepřišla úplně vniveč. V rámci prvního testování v zasněžených Krkonoších jsme zkoušeli pohon všech čtyř kol, který je na sněhu velmi vítanou pomůckou jistoty jízdy.

Elektronicky řízený systém pohonu AWD garantuje optimální rozdělování hnací síly mezi kola přední a zadní nápravy v závislosti na stavu vozovky a jízdní situaci. Je neuvěřitelné, kam až můžete s autem na kluzkém povrchu zajít. Létali jsme po klikatých silničkách rychlostí, jakou bychom tady jeli za normálních podmínek. Milovníky bílých silnic jistě potěší fakt, že stabilizační systémy lze zcela deaktivovat. Rodinné SUV se tak rázem může stát plnotučnou „driftkárou“ se kterou budete jezdit dveřmi napřed v každé zatáčce.

Na naftu i do zásuvky

Paleta motorizací zahrnuje benzinové čtyřválce 1.6 T-GDI o výkonech 110 a 132 kW a naftové 1.6 CRDi s výkonem 85 a 100 kW. Půjde o mild-hybridní motory. K mání bude full-hybridní (169 kW) a také plug-in hybridní verze (195 kW), tedy s možností dobíjení akumulátoru ze zásuvky. Ta by se mohla v Česku kvalifikovat na ekologickou registrační značku EL a výhody s ní související.

Na zhruba stokilometrové trati jsme vyzkoušeli nejsilnější full-hybrid a Sportage se z hlediska dynamiky, ale ani spotřeby neměla zač stydět. Jezdil jsem běžným stylem, žádnou eko-rallye, ale ani extra sportovně. Pár zatáček jsem ale i přesto projel výrazně svižněji s využitím plného výkonu pohonu na výjezdu. Když po ujetí 107 kilometrů přijíždíme do cíle, ukazuje auto spotřebu 6,2 l/100 km, během cesty se na chvíli dostala dokonce ke čtyřem litrům. Sice na trase nebyla dálnice, která by spotřebu navýšila, ale i tak je to v tuhé zimě pěkný výsledek.

Nová Kia Sportage je v celkovém součtu o úroveň lepší auto než její předchůdce. Podařilo se jí během 28 let výroby vyléčit veškeré dětské, puberťácké i dospělácké nemoci a vstoupit do vrcholné fáze celého životního cyklu. Teď je jen otázka, zda výstřední designová stránka vozu neodláká původní klientelu tohoto modelu. Máme ale zato, že by to problém být neměl.

Kompletní ceník nové Kie Sportage včetně technických údajů najdete pod tímto odkazem, srovnání se sesterským Hyundaiem Tucson zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU
Praha

Živě
ON-LINE: Válka skončí za podmínek, které určí Ukrajinci. Macron vyzval k posílení obrany EU

Praha se na čtvrtek a pátek stala pravděpodobně nejstřeženějším městem Evropy. Na Pražském hradě totiž na dvoudenní summit přijely politické elity ze zemí Evropské unie, ale také dalších pozvaných států. Jednání začalo před 14. hodinou. Kromě premiérů a prezidentů států Evropské unie se účastní například lídři Británie, Turecka či Ukrajiny.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

17:07

Ukrajina osvobodila 400 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, řekla mluvčí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Viník tragické nehody v Bratislavě měl na kontě 16 přestupků. Proč nepřišel o řidičák?

Viník tragické nedělní nehody v Bratislavě Dušan Dědeček za 11 let spáchal 16 dopravních přestupků. Ve většině případů překročil rychlost. Prokurátor podal návrh na vzetí Dědečka do vazby právě kvůli obavě, aby nepokračoval v trestné činnosti. Odborníci vysvětlili, proč bývalý šéf Deaflympijského výboru Slovenska v minulosti nepřišel o řidičský průkaz. Podle analytika Jozefa Drahovského k přestupkům nejspíše došlo před zavedením současného systému.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.