První Vánoce bez Libuše Šafránkové. Kterou svou pohádkovou roli měla nejraději?

Libuše Šafránková se navždy stala symbolem křehkých, něžných, půvabných princezen. Herečka, která zemřela letos v červnu, zářila především v pohádkách Tři oříšky pro Popelku, Princ a Večernice či Třetí princ. Jak na tyto role vzpomínala?

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Popelku měla původně ztvárnit Jana Preissová. Když ji režisér Václav Vorlíček oznámil termín natáčení, musela však odmítnout, neboť čekala miminko a těhotenské bříško by v tu dobu šlo jen těžko skrýt. Vybrána proto byla Libuše Šafránková, které bylo v té době 19 let.

„Byla jsem pozvána na konkurz, který jsem absolvovala s mnoha dalšími herečkami. Tam se zkoušely dvojice, kdo se ke komu typově hodí. Přišla jsem jako jedna z posledních a zbyly na mě šaty, do kterých se už asi nikdo nevešel,“ vzpomínala s úsměvem Libuše, která měla v době natáčení v pase pouhých 53 cm. S Pavlem Trávníčkem, který hrál prince, si padli okamžitě do oka. Měli spolu mnoho společného.

„Oba jsme studovali v Brně, já na JAMU, ona na konzervatoři. Tehdy už za sebou měla výtečný herecký výkon jako Barunka v Babičce nebo v roli Julie v Romeovi a Julii v brněnské inscenaci. Byla nejen krásná, ale i znamenitá herečka. „Při natáčení Popelky, když jsme se poznali blíže, jsem pociťoval, že měla takovou zvláštní auru. Jakmile se na vás podívala těma svýma čistýma očima, ovlivnila každého,“ prozradil Trávníček.

Natáčení velmi komplikoval sníh, kterého tehdy napadlo opravdu hodně. „Všechny scény jsme museli točit na první dobrou, abychom neporušili panenskou čistotu sněhových duchen. Protože jsme si řadu věcí nemohli nazkoušet, tak vzniklo i pár kuriózních situací. Například když jsme točili poslední záběr filmů, kde jsme jeli s Pavlem Trávníčkem vedle sebe na koni, tak jsem najednou zjistila, že Pavel vedle mě není. Otočila jsem se a ptám se ho, proč nejde? Zaslechla jsem jen, jak Pavel zvolal: ‚Nemůžu, nemám koně!‘ Se svým grošákem se totiž propadl do obrovské závěje a ten kůň byl až po prsa ponořený do sněhu,“ vzpomínala Šafránková v knize Tři oříšky pro Popelku.

S úsměvem vzpomínala i na tehdejší zázemí, catering v podstatě neexistoval. „Abychom měli alespoň jednou za den v žaludku něco teplého, tak za námi jezdili vojáci v obrněném transportéru, protože žádná jiná technika by se tam nedostala, a vozili nám horký čaj. Ten nám nalévali do takových kelímků, které na sobě měly voskovaný film. Tím horkem se vnitřek kelímku celý rozpustil a když se člověk takto „ochuceného“ čaje napil, celý se „zavoskoval“ a další chod už se neřešil,“ přiblížila herečka.

Princ a Večernice (1978)

Zatímco k roli Popelky se dostala tak trochu náhodou, pro natáčení Prince a Večernice měl režisér Václav Vorlíček o obsazení hlavní role jasno už od chvíle, kdy pohádku začal připravovat. Tehdy čtyřiadvacetiletá Šafránková na natáčení velmi ráda vzpomínala.

„Pohádky Princ a Večernice si moc vážím, už proto, o čem tento příběh je. Je tam několik míst, které by si měl člověk zapamatovat do praktického života, co se týče soustředění, udržení pozornosti a hluboké koncentrace. Právě v této pohádce jsou naznačena některá pravidla mystického vývoje a i proto ji mám ráda. Jinak ji mám spojenou i s tím, že to byla moje první práce před kamerou po mateřské dovolené, vlastně při mateřské, protože klukovi byly asi tři měsíce,“ přiblížila herečka.

Když se vypnuly kamery, jako zodpovědná matka musela dbát především o potřeby svého malého syna, kterého musela přímo na place kojit. Nezapomenutelnou pohádku můžete sledovat v úterý 28.12. ve 20:15 na TV Prima, případně o dva dny později na stejné stanici v 17:05.

Třetí princ (1982)

Původně měla hlavní postavu ztvárnit herečka Zora Jandová, režisér Antonín Moskalyk ale nakonec vsadil na osvědčenou představitelku princezen, které bylo tehdy 28 let. Kvůli přeobsazení, ke kterému došlo na poslední chvíli, měli maskéři a kostyméři plné ruce práce. Vzhledem k tomu, že ve scénáři bylo striktně uvedeno, že princezna musí mít dlouhé tmavé vlasy, nosila Šafránková při natáčení černou paruku.

A to nebyl jediný moment, který ji překvapil. V Adršpašských skalách, kde se většina scén odehrávala, panovaly teploty pod nulou a Libuše se po celou dobu musela před kamerou pohybovat v poměrně lehkých šatech. Není divu, že natáčení odskákala s těžkou angínou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

22:09

Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru

21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.