reklama

Prymula: Virová nálož je obrovská. Prosté přesvědčování k očkování nebude mít efekt

Aktuální vlna pandemie stále ještě nedosáhla vrcholu. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to připomněl epidemiolog Roman Prymula. Ten uvítal plán budoucí vlády Petra Fialy (ODS) prodloužit vánoční prázdniny. Zároveň připustil, že pokud selžou současná koronavirová opatření, bylo by namístě diskutovat o nastavení povinného očkování pro určité skupiny obyvatelstva.

reklama

Epidemie v Česku stále zrychluje. Jen za středu přibylo přes 18 tisíc nakažených koronavirem. Počet aktivní případů se blíží 240 tisícům. Hospitalizovaných s covidem je skoro 6 tisíc lidí.

„Stále nejsme na vrcholu, jsme ve fázi vzestupné, nedochází k poklesům. Přírůstky v posledním týdnu ale nejsou tak velké. Exponenciální nárůst není už tak velký jako v minulosti,“ upozornil Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Dosluhující vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) se podle něj současnými opatřeními snaží vyhnout lockdownu. Nejsou ale prý zatím tak silná, aby epidemii zastavila. Budoucí kabinet má přitom na zavádění přísnějších restrikcí ještě benevolentnější názor.

Návrat PCR testů?

Mimo jiné neplánuje zavádět povinné očkování a zároveň chce obnovit možnost prokazovat se PCR testy například při vstupu do restaurace. Rovněž hodlá prodloužit vánoční prázdniny. Měly by trvat od pondělí 20. prosince do 3. ledna.

„Virová nálož je obrovská. Prodloužení prázdnin může pomoci. I během nich bude docházet ke kontaktům. Ty ale nebudou tak velké jako ve škole. Určitě díky tomu dojde ke zpomalení epidemie,“ kvitoval Prymula. Naopak zapochyboval nad plánem nově tvořící se vlády ohledně očkování.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by chtěl místo zavedení povinného očkování lidi motivovat nenásilnou cestou. „Motivace by musela být vysoká. Ohledně přesvědčování jsem skeptický. Prosté přesvědčování odmítačů vpo roce už nemá velký efekt,“ uvedl Prymula.

Dosluhující vláda otevřela debatu o povinném očkování v pondělí, týkat by se prý mohlo například zdravotníků, sociálních pracovníků, vojáků, policistů a hasičů. Rada vlády pro zdravotní rizika také podpořila návrh povinného očkování lidí starších 60 let.

Podle Prymuly je povinné očkování pro jednotlivé skupiny velmi citlivým tématem. „Mělo by dojít ke shodě, takové opatření je politické. Pokud selžou současná nastavená opatření, diskutovat by se o něm určitě mělo. Chápu ale polemiky, které se na toto téma vedou,“ dodal exministr zdravotnictví.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Jak vnímají odborníci povinné očkování pro vybrané skupiny?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Zdravotníci, pracovníci v sociálních službách nebo lidé nad 60 let. Těchto skupin se podle ministerstva zdravotnictví bude týkat povinné očkování proti covidu. Povinnost má začít platit od března příštího roku. Vyřešit se ale ještě musí otázka vymáhání. Jak na to reagují odborníci? Je podle nich povinné očkování východiskem? Nejen o tom Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Povinné očkování pro zdravotníky nebo policisty, navrhuje Vojtěch. Za odmítnutí hrozí trest

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, policisty nebo hasiče. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Dodala, že zatím šlo jen o diskuzi nad vyhláškou ministra zdravotnictví. Vojtěch ve svém návrhu uvedl, že povinné očkování pro vybrané profese by chtěl zavést od března. Za odmítání hrozí pokuta až 10 tisíc korun.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

reklama

Domácí zpravodajství

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama