Experti popsali, co mohlo vést k masakru v Rožnově. Jak muž prošel policejními psychotesty?

Podle policie devětačtyřicetiletý muž zastřelil svou pětatřicetiletou družku a své dvě děti.

Psycholog k vraždám

Nad několikanásobnou vraždou v Rožnově pod Radhoštěm visí otazníky. Při středeční tragédii zemřeli čtyři lidé. Z toho dvě malé děti, proti kterým otočil podle policistů zbraň jejich otec. Co mohlo útočníka k činu vést, pro CNN Prima NEWS popsali psychoterapeut Tibor Brečka a psycholog Jaroslav Simon.

Nějdříve se ozvaly výstřely. Nikdo ze sousedů v ten moment netušil, co se děje.

„49letý muž zastřelil svojí 35 letou družku a své dvě děti. Poté zbraň obrátil proti sobě,“ sdělila CNN Prima NEWS krátce po události policejní mluvčí Zlínského kraje Simona Kyšnerová. Dětem bylo čtyři a šest let. Pro starší dceru přitom připravovala rodina oslavu narozenin.

Psychoterapeut Tibor Brečka sice nechtěl tragédii komentovat, nicméně v obecné rovině se snažil vysvětlit, co se lidem v takových situacích může honit v hlavě. „Ten pachatel toho činu má pocit, že dělá vlastně nevyhnutelnou věc, může tam být například fantazie o tom, že pokud to neudělá, tak blízcí budou trpět, a tak dál,“ řekl redakci Brečka.

Mrtvé děti, jejich matku a otce našli příbuzní v tratolišti krve. Podle psychologů se dá v řadě případů útoku předejít. „Důležité je vnímat změny, chování blízkého, zkusit s ním promluvit o tom, co ho trápí. Velice často totiž před tím, než dochází k sebevraždám, tak má člověk tendenci se uzavírat, přestávat komunikovat,“ popsal dále Brečka.

„Myslím, že tam mohla být hrozba odchodu, že žena od něj odejde, a ta představa pro něj může být představa konce světa a z toho plynoucí určitý pocit bezmoci, bezvýchodnosti, který chtěl tímto způsobem vyřešit,“ uvedl pro CNN Prima NEWS klinický psycholog Jaroslav Simon. „Pokud občas něco řekne, že už ho tady nebaví být a že je toho na něj moc a že je lepší, aby tady nebyl,“ dodal dále psycholog.

Psychotesty nejsou stoprocentní

Muž zastřelil svojí rodinu podle policistů legálně drženou zbraní. Tedy k získání zbrojného průkazu musel projít psychotesty, které zřejmě žádnou poruchu neodhalily. „Žádný psychotest není stoprocentní, ale myslím si, že se dá mnoha situacím důslednými psychotesty předejít,“ zmínil dále Simon.

„Vy můžete jít na psychotesty dnes, nebudete ničím trpět, psychotesty budete mít v pořádku, ale třeba půl roku po nich se objeví onemocnění. Psychotesty nemohou odhalit to, co ještě není zjevné,“ pokračuje klinický psycholog.

I my sami můžeme podle psychologů na sobě zpozorovat, že není něco v pořádku. A potom bychom měli vyhledat pomoc odborníka. A to zejména, když začínáme cítit, že naše dny jsou temné, černé a nemáme radost z běžných věcí.

Tagy: