Psychologický rozbor Putina: Muž s mindráky z dětství i agresor zahleděný do sebe

Kdo je Vladimir Putin – muž, který de facto vládne Rusku posledních dvacet let? Odborníci o něm mluví jako o zakomplexovaném člověku, který je přesvědčen, že je všemohoucí. Někteří historici jsou ještě dál, původ Putinova chování přičítají jeho problémům z dětských let.

„Otloukánek, který si léčí své mindráky a chce se prezentovat jako nadsamec,“ tak Putina popsal historik Alexej Kelin. Psychiatrička Džamila Stehlíková pak vidí v současné válce způsob, kterým si Putin řeší své komplexy.

„Cítí se být Západem přehlížen a Ukrajinu vnímá jako zhrzený milenec, kterému utekla milenka, protože nevěří, že občané by si mohli vybrat svobodu,“ uvedla Stehlíková ve vysílání CNN Prima NEWS.

Putinova bývalá učitelka pro média uvedla, že když Putin ve 14 letech zlomil jednomu ze svých spolužáků nohu, omlouval své jednání slovy, že „někdo rozumí jen násilí“. Sám Putin se rád prezentuje jako milovník bojových sportů. V roce 2015 prohlásil, že si z mládí odnesl jednu životní lekci: „Pokud je boj nevyhnutelný, musíte udeřit první.“

Stehlíková se nerozpakovala Putina označit přízvisky jako sériový vrah nebo diktátor. „Diktátor, který nemá v okolí jediného člověka, kdo by mu odporoval,“ sdělila s tím, že jeho moc ho odpoutává od reality.

Když se s Putinem setkal v roce 2006 Lubomír Zaorálek mezi čtyřma očima, měl dojem, že ho Putin vůbec neposlouchá. „Že ho moc nezajímá, co mu říkáte, že vám nutí svůj postoj,“ sdělil bývalý ministr zahraničních věcí.

Putin působil 15 let v sovětské tajné službě KGB. V roce 98 stanul v čele její nástupkyně – FSB. „Je typickým produktem ruské KGB, která rozeštvávala svět mnohá desetiletí, a přestože bojovala proti Západu, tak Západ si asi dostatečně neuvědomuje, co to bylo za organizaci a kdo byli její členové. Kdyby si to Západ uvědomoval, podobně jako si to uvědomují postkomunistické země, tak by s Putinem nejednal takhle v rukavičkách,“ sdělil Padevět.

V roce 1999 se Putin vložil do druhé čečenské války, která skončila podle odhadů smrtí mnoha tisíců obyvatel. Krátce nato se stal i prezidentem Ruské federace a tento úřad zastává s krátkou přestávkou až doteď.

Tagy:

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství