Když se pumpaři perou, řidič se směje: Ceny se liší až o pět korun, kde je nejlevněji?

Velké rozdíly mezi cenami na pumpách

Velké rozdíly mezi cenami na pumpách

Ačkoliv pohonné hmoty opět zlevnily, o cenách z doby před ruskou invazí na Ukrajinu si můžeme nechat jen zdát. Navíc jsou mezi jednotlivými čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly – pět i více korun za litru paliva. Podle pumpařů i ministerstva financí jde zatím o běžný projev zdravě konkurenčního prostředí.

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu opět zlevnily. A navíc ve vyšším tempu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45 korun a 82 haléřů, před týdnem byl o téměř korunu deset dražší. Nafta šla dolů o 93 haléřů na 46 korun a 21 haléřů. Nejdražší jsou paliva v Praze. Naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Jde o největší zlevnění za poslední dobu, dříve to byly jen haléře nebo desítky haléřů. I tak jsou podle některých řidičů ceny moc vysoko. „Je to moc drahý. Myslím, že pumpaři na tom vydělávají moc peněz,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Nesouhlasím s tím, aby se nějakým způsobem zlevňovalo jenom na úkor toho, že potom budeme mít někde jinde dluh,“ řekla další dotazovaná.

Vysoké ceny pohonných hmot nejsou problémem pouze Česka, ale i celé Evropské unie. Podle pumpařů za to může nejen ukrajinsko-ruský konflikt, ale i další vlivy. „Například vysoké ceny plynu, nadcházející hurikánová sezóna ve Spojených státech a podobně,“ řekl předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. „V tuto chvíli sledujeme krátkodobě vyšší marže čerpacích stanic, na které jsme tento týden Asociaci čerpacích stanic upozornili,“ sdělil mluvčí ministerstva financí ČR Tomáš Weiss.

Pumpaři přiznávají, že si teď v červenci do jisté míry kompenzují drasticky nízké marže minulého měsíce. Jenže navíc jsou mezi čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly. Například na jedné z dražších benzínek v Trutnově zaplatíte za Natural 95 až 47,90 a za naftu 48,50. Přitom o 500 metrů dál, na druhé čerpací stanici, zaplatíte zhruba o pět korun méně. Litr benzínu zde vyjde na 42,50 a litr nafty na 43,50.

„Ty cenový rozdíly jsou prostě velký, na jedný pumpě je to skok o pět korun,“ uvedl jeden z dotazovaných v anketě. „Je to boj obchodníků. On si nahoní více lidí takhle, že zlevní o pět korun, že lidi tam pojedou,“ podotkl další.

Podle ministerstva financí je ale krátkodobý výkyv marží běžný a svědčí o zdravém tržním prostředí. Pokud by se však držely nepřijatelně vysoko, je resort připraven zakročit. „Včetně již zmiňované cenové regulace, která by zastropovala maximální výši marží,“ řekl Weiss.

Ministerstvo financí monitoruje totemové ceny pohonných hmot v Česku průběžně od letošního března a u největších subjektů i zpětně do loňského roku. Zatím prý nemuselo žádné pokuty za příliš vysoké marže uložit.

Tagy: