Když se pumpaři perou, řidič se směje: Ceny se liší až o pět korun, kde je nejlevněji?

Ačkoliv pohonné hmoty opět zlevnily, o cenách z doby před ruskou invazí na Ukrajinu si můžeme nechat jen zdát. Navíc jsou mezi jednotlivými čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly – pět i více korun za litru paliva. Podle pumpařů i ministerstva financí jde zatím o běžný projev zdravě konkurenčního prostředí.

Pohonné hmoty v uplynulém týdnu opět zlevnily. A navíc ve vyšším tempu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 45 korun a 82 haléřů, před týdnem byl o téměř korunu deset dražší. Nafta šla dolů o 93 haléřů na 46 korun a 21 haléřů. Nejdražší jsou paliva v Praze. Naopak nejvýhodněji natankujete v Ústeckém a Jihočeském kraji.

Jde o největší zlevnění za poslední dobu, dříve to byly jen haléře nebo desítky haléřů. I tak jsou podle některých řidičů ceny moc vysoko. „Je to moc drahý. Myslím, že pumpaři na tom vydělávají moc peněz,“ popsal jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Nesouhlasím s tím, aby se nějakým způsobem zlevňovalo jenom na úkor toho, že potom budeme mít někde jinde dluh,“ řekla další dotazovaná.

Vysoké ceny pohonných hmot nejsou problémem pouze Česka, ale i celé Evropské unie. Podle pumpařů za to může nejen ukrajinsko-ruský konflikt, ale i další vlivy. „Například vysoké ceny plynu, nadcházející hurikánová sezóna ve Spojených státech a podobně,“ řekl předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. „V tuto chvíli sledujeme krátkodobě vyšší marže čerpacích stanic, na které jsme tento týden Asociaci čerpacích stanic upozornili,“ sdělil mluvčí ministerstva financí ČR Tomáš Weiss.

Pumpaři přiznávají, že si teď v červenci do jisté míry kompenzují drasticky nízké marže minulého měsíce. Jenže navíc jsou mezi čerpacími stanicemi velké cenové rozdíly. Například na jedné z dražších benzínek v Trutnově zaplatíte za Natural 95 až 47,90 a za naftu 48,50. Přitom o 500 metrů dál, na druhé čerpací stanici, zaplatíte zhruba o pět korun méně. Litr benzínu zde vyjde na 42,50 a litr nafty na 43,50.

„Ty cenový rozdíly jsou prostě velký, na jedný pumpě je to skok o pět korun,“ uvedl jeden z dotazovaných v anketě. „Je to boj obchodníků. On si nahoní více lidí takhle, že zlevní o pět korun, že lidi tam pojedou,“ podotkl další.

Podle ministerstva financí je ale krátkodobý výkyv marží běžný a svědčí o zdravém tržním prostředí. Pokud by se však držely nepřijatelně vysoko, je resort připraven zakročit. „Včetně již zmiňované cenové regulace, která by zastropovala maximální výši marží,“ řekl Weiss.

Ministerstvo financí monitoruje totemové ceny pohonných hmot v Česku průběžně od letošního března a u největších subjektů i zpětně do loňského roku. Zatím prý nemuselo žádné pokuty za příliš vysoké marže uložit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.