Putin překvapil Evropu. Přes Nord Stream 1 po údržbě opět začal proudit plyn z Ruska

Začátek stavby původního plynovodu Nord Stream v Rusku. (9.4.2010)

Plynovodem Nord Stream 1 po údržbě opět začal proudit plyn z Ruska

Po pravidelné údržbě plynovodu Nord Stream 1 byly ve čtvrtek ráno obnoveny dodávky plynu. Agentuře DPA to potvrdil mluvčí provozovatele Nord Stream AG.

Před zahájením desetidenní údržby byly dodávky na 40 procentech kapacity plynovodu. Dnes bude provoz zatím na 30 procentech kapacity zařízení, napsal na Twitteru šéf německého regulátora sítě Klaus Müller s odkazem na údaje ruské státní firmy Gazprom, která je majoritním akcionářem provozovatele plynovodu.

Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do Evropské unie. Plynovod byl mimo provoz od 11. července a zejména Německo vyjadřovalo obavy, že kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem zaviněné invazí ruských vojsk na Ukrajinu už by se dodávky nemusely obnovit.

Gazprom červnové snížení objemu dodávek odůvodnil technickými problémy souvisejícími se zařízením, které partnerská německá společnost Siemens Energy poslala do Kanady na opravu. Turbína se ale kvůli sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu nemohla z Kanady vrátit. Němečtí představitelé toto vysvětlení odmítli, Siemens Energy je naopak potvrdil. Kanada pak rozhodla o výjimce ze sankcí, která umožnila zařízení vrátit.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům ve vývozu plynu dostát. Varoval nicméně, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení mohla ještě snížit. Maximální kapacita činí až 167 milionů metrů krychlových plynu denně. Podle mluvčího provozovatele plynovodu jsou na dnešek ohlášeny dodávky 67 milionů metrů krychlových plynu, což je zhruba stejně jako před údržbou. Ohlášené množství se ale přes den může měnit.

Cena plynu pro evropský trh s dodáním v srpnu ve čtvrtek brzy ráno klesala. Krátce po 08:00 SELČ se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku pohybovala kolem 150 eur (asi 3690 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem plyn v TTF stál zhruba 21 eur/MWh.

Cena plynu se začala výrazně zvyšovat dlouho před válkou na Ukrajině, podle části analytiků kvůli energetické politice Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv. Loni v prosinci tak cena plynu vystoupila ke 130 eurům za MWh, než v lednu klesla asi na 60 eur/MWh.

Tagy: